Обвиниха Фараж в кремълска пропаганда, след като заяви, че Западът е провокирал нахлуването в Украйна

Обвиниха  Фараж  в  кремълска пропаганда, след като заяви, че Западът е провокирал нахлуването в Украйна

Британският политик популист Найджъл Фарадж удвои твърденията, че Западът е провокирал войната на Русия в Украйна, въпреки че е изправен пред ответната реакция от Уестминстър в решаващите последни седмици от предизборната кампания в Обединеното кралство, съобщи CNBC.

Във в. Telegraph в събота, лидерът на Reform UK и лидер на Brexit заяви, че пълномащабната инвазия на руския президент Владимир Путин през 2022 г. е „неморална“, но добави, че „ако намушкате руската мечка с пръчка, не се изненадвайте, ако той отговаря.”

Той защитаваше коментари, направени в петък в интервю за Би Би Си, в което каза, че разширяването на НАТО и Европейския съюз на изток е дало претекст на Путин да каже на руснаците, че „те отново идват за нас“ и да влязат във война.

„Ние провокирахме тази война. Разбира се, вината е негова. Той използва това, което ние направихме“, каза Фараж в петък.

Той защитаваше коментари, направени в петък в интервю за Би Би Си, в което каза, че разширяването на НАТО и Европейския съюз на изток е дало претекст на Путин да каже на руснаците, че „те отново идват за нас“ и да влязат във война.

„Ние провокирахме тази война. Разбира се, вината е негова. Той използва това, което ние направихме“, каза Фараж в петък.

Изяснявайки коментарите си в събота, Фараж каза, че не е бил и никога не е бил „апологет или поддръжник на Путин“, но твърди, че „вижда войната, която идва“ и че Западът „е играл в ръцете на Путин“.

„Както изясних многократно оттогава, ако намушкате руската мечка с пръчка, не се изненадвайте, ако тя ви отговори. И ако нямате нито средствата, нито политическата воля да се изправите срещу него, мушкането на мечка очевидно не е добра външна политика.

Той също така припомни коментари, направени пред Европейския парламент през 2014 г. – малко след анексирането на Крим от Русия – в които той постави под въпрос военните учения на НАТО в Украйна.

„Наистина ли искаме война с Путин? Защото ако го направим, със сигурност вървим по правилния начин“, каза той тогава.

Забележките на Фараж отразяват тези на близък приятел и съюзник на бившия президент Доналд Тръмп, който в епизод на подкаста „Всичко в“ миналата седмица повтори позицията си, че военното разширяване на НАТО е „провокативно“ за Русия и че войната не би се случила при неговото ръководство.

Сунак и Стармър отблъскват


Reform UK бързо набира популярност след завръщането на Фараж като лидер миналия месец преди изборите в Обединеното кралство на 4 юли. Дясната партия има 18% от гласовете, точно зад 20% на действащите консерватори, според проучване на YouGov, проведено преди коментарите на Фараж. Трудът се разглежда с огромна преднина от 36%.

Коментарите на бунтовния политик обаче получиха силна критика от лидери от двата края на политическия спектър.

Премиерът Риши Сунак в събота осъди забележките като „напълно погрешни“, добавяйки, че позицията по подобен начин „играе в ръцете на Путин“.

„Този ​​вид успокоение е опасен за сигурността на Великобритания, сигурността на нашите съюзници, които разчитат на нас, и само още повече окуражава Путин“, каза той пред репортери.

Лидерът на лейбъристите Кийр Стармър нарече коментарите „позорни“ и каза, че Путин носи „пълна отговорност“ за инвазията.

Бившият премиер Борис Джонсън също отхвърли забележките като „отвратителни неисторически глупости“ и „пропаганда на Кремъл“ в публикация на X.

Междувременно политическият коментатор Тимъти Аш дискредитира твърдението на Фараж, че украинското присъствие на НАТО през 2014 г. е провокирало Москва, отбелязвайки, че подкрепата тогава за членството на Киев във военния съюз е била „много ниска“.

„Украйна нямаше да се присъедини към НАТО през 2014 г. или през 2022 г. и Москва знаеше това. Путин просто искаше да създаде някакво PR извинение, за да нахлуе, а Фараж играе с наратива на Путин, инструмент за Путин“, каза Аш, който е сътрудник в програмата за Русия и Евразия в Chatham House, пред CNBC по имейл.

„Путин нахлу в Украйна не заради разширяването на ЕС или НАТО, а поради политика на разширяване на Русия – Велика Русия и манията на Путин да създаде отново СССР, тъй като той заяви много назад, че разпадането на СССР е най-голямата грешка през 20 век . Всичко това беше свързано с руска колониална амбиция и разширяване“, добави той.

Във видео публикация в X събота Министерството на отбраната на Обединеното кралство каза, че преди това НАТО е положила „значителни усилия“ за установяване на стратегически отношения с Русия, включително по инициативи за борба с тероризма и наркотиците.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ