Парламентът одобри договор за 7,2 млн. долара за съхранение на оборудването за F-16

Парламентът одобри договор за 7,2 млн. долара за съхранение на оборудването за F-16

Парламентът одобри договор за 7,2 млн. долара за съхранение на оборудването за F-16

Парламентът одобри на първо и второ четене законопроекта за ратифициране на международен договор за изграждане на склад за съхранение на класифицирано оборудване и въоръжение за самолетите F-16 Block 70. Съоръжението ще бъде разположено в база "Граф Игнатиево" и ще струва 7,2 млн. долара. Предвидено е заплащането на дължимата сума да се извърши за период до пет години по определен график. Първото плащане от 162 хиляди долара ще бъде през декември тази година. Последното - на 15 юни 2027 година. 

Според условията на подписаните и влезли в сила международни договори за придобиване на самолети F-16 Block 70 и свързаната с тях поддръжка българската страна следва да спазва посочените в тях мерки за контрол, сигурност и отчетност на предоставените от САЩ отбранителни изделия, като разходите за изграждане на необходимата за целта инфраструктура са изцяло за сметка на България. 

Договорът предвижда:

  • доставка на брави, заключващи механизми за врати и консумативи, необходими за изграждане на охранителни системи в съответствие с изискванията за сигурност на правителството на САЩ;
  • проектиране и изграждане на система за сигурност на склада за съхранение на класифицирано оборудване;
  • услуги за управление на склада за съхранение на класифицирано оборудване за срок три години и три години поддръжка на охранителните и структурните системи, свързани с функционирането на склада;
  • консултантски услуги по проектиране и изграждане на системи за сигурност за други съоръжения за самолет F-16 Block 70 в авиобаза „Граф Игнатиево“, където ще се съхранява класифицирано оборудване на самолета, и използване на класифицирана информация.

След влизането в сила на закона за ратификация министърът на външните работи ще уведоми правителството на Съединените американски щати за изпълнение на националните процедури по влизане в сила на договора. 

Всяко забавяне за изпълнение на определени инфраструктурни дейности у нас ще доведе до невъзможност за приемане на самолетите на българска територия, се посочва в доклада на парламентарната комисия по отбрана, става ясно още от проекта. 

"Може да ни поискат повече пари, ако дойде някога, може да не дойде никога. Това е истината за договорите, които са сключени за F-16. Това не е договор, а писмо за оферта или приемане. Ако не приемем това нещо, няма да ни бъдат доставени самолети за милиарди, част от които сме платили авансово", каза Николай Дренчев от "Възраждане". 

"Този договор е в ущърб на обществото. Сега САЩ, Пентагонът иска от България 7,2 млн., за да съхраняват тяхна техника. Няма нищо нелогично в това, тъй като всяка държава пази своите патенти. Но възниква големият въпрос, дами и господа народни представители, след като Пентагонът държи 1,3 млрд. долара на българските данъкоплатци, не е ли нахално да иска от България още 7 млн.", каза Румен Гечев от "БСП за България". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ