Парламентът отхвърли проекта на "Възраждане" за по-лесно свикване на референдуми

Парламентът отхвърли проекта на Възраждане за по-лесно свикване на референдуми

Управляващото мнозинство блокира предложените от "Възраждане" промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.

Предложенията предвиждаха облекчаване на действащите в момента правила за провеждане на референдуми като например намаляване на необходимите подписи за иницииране на допитване - от 200 хил. на 50 хил., премахване на ограниченията за темите и на долния праг за признаване на един референдум за валиден, а също и възможност всяка парламентарна група, независимо от големината ѝ, да може да внася предложения за провеждане на референдум.

67 депутати гласуваха "за", сред тях всички народни представители от ИТН и 21 от БСП. Против бяха 20 - главно от ДПС и ПП-ДБ, но решаващо се оказа мнозинството от 100 гласа "въздържал се", което дойде от ГЕРБ и ПП-ДБ. 

Дебат, продължил повече от два часа и половина дебат предшестваше гласуването, в който опозицията и управляващи си размениха обвинения - едните в незачитане на волята на народа, а другите - в популизъм и преследване на политически дивиденти.

Не мина и без обиди, последвани и от наказания за някои от народните представители. Председателят на парламента Росен Желязков санкционира със "забележка" Радостин Василев и Искрен Митев за взаимна размяна на обиди.

Сред най-яростните защитници на промените очаквано бе лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов, който не пропусна да припомни как е била пренебрегната петицията с над 400 хил. подписа за запазване на българския лев.

"Ако искаме наистина България да стане една водеща европейска държава, ние трябва да дадем преди всичко правото на българския народ сам да решава съдбините си. И едно много важно условие е той да може да решава чрез референдум всеки един въпрос, включително този за членството на България в ЕС и НАТО", заяви Костадинов.

Думите му дадоха повод на Явор Божанков от ПП-ДБ да реагира от трибуната, че крайната цел на предложените от "Възраждане" промени е изваждане на България от ЕС.

"Имаме право да се допитваме, имаме задължение да го правим добросъвестно. Някои обаче злоупотребяват с това право. Използват референдума в свои интерес, използват го, за да внасят напрежение, разделение, за да дестабилизират страната си", коментира той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ