Парламентът пак на крачка от провал на заседанието
Парламентът отново беше на крачка от провал на заседанието, след като не успя да събере кворум от първия път, тъй като депутатите от ГЕРБ и ДПС не влязоха в залата. Оказа се, че липсват двама депутати за нужния брой от 121 народни представители. Ето защо председателят на Народното събрание Никола Минчев даде 10-минутна почивка. Последва втори опит, като тогава благодарение на депутати от ИТН в залата се регистрираха 131 народни представители, с което беше дадено началото на петъчното заседание на парламента. А то започна с декларация на "Продължаваме Промяната" срещу корупцията.
Идентифицираме корупцията като враг номер едно в общественото и икономическото развитие на България, посочи Милен Матеев от името на ПГ на ПП. Той съобщи, че вчера от ПП са внесли в деловодството на Народното събрание свой законопроект за противодействие на корупцията.
"Този законопроект беше дълго време спиран със задкулисни игри и абсурдни, ултимативно поставени условия, които биха направили невъзможна работата на създаваната с него комисия за противодействие на корупцията, от лица, представляващи политическото ръководство на "Има такъв народ. Зад техните искания прозира страх от проверка на почтеността, от осветляване на имуществото, интересите и зависимостите им. Те искаха да имат свой човек в комисията с право на вето върху решенията кой да бъде проверяван и разследван и кой не. Тези хора продължават да говорят за морал и за борба с корупцията, но направиха всичко възможно да нямаме ефективно работещ и разследващ корупционните престъпления орган", заяви Милен Матеев.
Времето за убеждаване и компромиси приключи, ние от "Продължаваме Промяната" вече "сложихме на масата" нашите виждания за ефективно противодействие и разкриване на корупцията във властта, заяви още депутатът. Той посочи, че представят своето предложение за работещ антикорупционен орган пред обществеността и се надяват на открит и професионален дебат в Народното събрание.
"Константираните дефицити в действията на органа, призван да противодейства на корупцията, ни мотивират да създадем нов орган с по-широки и същевременно фокусирани правомощия, който "да не е нито чадър за корумпираните, нито бухалка за неудобните за властта", каквато е печално известната КПКОНПИ, назначена и контролирана от ГЕРБ", каза Матеев.
Той посочи, че искат да създадат антикорупционен орган, който да бъде независим, който да води ефективно и качествено разследване и разкриване на корупционни прояви и схеми във всички нива на властта, като същевременно заложат достатъчно предпазни механизми, за да не се превърне той в репресивен орган.
"Гласуването на Закона за противодействие на корупцията ще покаже къде минава разделителната линия между участващите и прикриващите корупционните схеми и борещите се срещу това социално зло - корупцията", коментира Матеев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.