Планът за приемане на еврото "заседна" на ниво парламентарни комисии
Над 100 закона трябва да бъдат приети, включително и промени в закона за БНБ във връзка с подготовката ни за приемане на еврото. Това стана ясно по време на съвместно заседание днес на парламентарните комисии по бюджет и финанси и по европейски въпроси за обсъждане на законопроекта за одобрение на Националния план за въвеждане на еврото.
"За приемане на еврото е нужно да обясним ползите от приемането на общата европейска валута, да знаем какви са рисковете и техния обхват, да е ясна кампанията за неговото приемане", отбеляза председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански. Той предложи стратегическият анализ за приемане на еврото да е със срок края на юли, тази година.
Управителят на БНБ Димитър Радев обаче обърна внимание, че е много важно да се определи какво точно да включва той, защото е много възможно БНБ да не е готова до 31 юли.
"Темата за ползата и рискове от приемането на еврото се решава в началото на пътя, а не в неговия край. Има сериозна промяна в политическия процес у нас от вчера. Трябва да се направи много за приемане на еврото, включително и законодателна програма, трябва да имаме и указания от правителството за подготовката на икономиката", каза Димитър Радев.
"Не искам да бъда саркастичен или критичен, но ние не може да си позволим на всеки три месеца да актуализираме бюджета. Това ще ни разстрои тотално работата. Ние вече сме в бюджетната процедура за следващата година. Говоря за Централната банка и предполагам, че същото, доколкото имам информация, а аз имам такава информация, важи и за търговските банки", предупреди гуверньорът.
"Като Централна банка ние сме част от надзорния механизъм на ЕЦБ и участваме пълноправно с другите страни. Тоест, като Централна банка вече участваме в еврозоната и България взема решения наред с другите държави в нея", посочи Димитър Радев. "Бизнес цикълът в България е в голяма степен синхронизиран с ЕС. Ние сме по-напред в тази област от някои страни от еврозоната и вече имаме висока степен на синхронизация. Начинът, по който са формулирани въпросите към БНБ, показва, че от нас се чакат политически отговори, което ние няма да направим. Ще дадем експертни оценки и вие, като политици, ще вземете решение", допълни той.
Румен Гечев изтъкна, че е нужен сериозен анализ за срока за еврото, защото сега има държави, които са в еврозоната и са по-зле икономически от държави от ЕС, които ползват собствена валута. Народният представител Димитър Цонев посочи, че е важно парламентът да участва във всички етапи в техническата подготовка за приемането на еврото.
Христо Иванов посочи, че не би подкрепил решението за плана за приемане на еврото, защото в него пише, че с него се спира техническата подготовка. Той изрази опасения от текста в проекторешението, че националният план се прилага от деня на приемането му от Народното събрание. В крайна сметка обсъждането на плана за приемане на еврото бе отложено за следващата седмица.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.