Парламентът прие на второ четене бюджета на държавното обществено осигуряване за 2023 г.

Парламентът прие на второ четене бюджета на държавното обществено осигуряване за 2023 г.

Парламентът прие на второ четене бюджета на държавното обществено осигуряване за 2023 г.

Парламентът прие на второ четене законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2023 г., предава БТА

Депутатите гласуваха балансиран бюджет на ДОО, като са предвидени приходи и трансфери в размер на 21 801, 4 млн. лева и също толкова разходи. Разходите за пенсии за 2023 г. са 19 168 164 500 лева. Планираните приходи от осигурителни вноски са 11 080 450 000 лева, предвиден е и допълнителен трансфер от държавния бюджет за покриване недостига от средства в бюджета на ДОО в размер на 10 225, 4 млн. лева. 

Обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) се увеличава от 710 лв. на 780 лв., считано от 1 януари 2023 г. Отхвърлено беше предложението на "БСП за България" обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст да бъде повишено на 850 лева.

От 1 август т. г. минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители се увеличава от 710 на 780 лева. От ДПС искаха да не се вдига минималният осигурителен доход за земеделските производители и той да остане 710 лева, но това предложение не беше прието. 

Максималният месечен размер на осигурителния доход остава 3400 лева.

От 1 юли т. г. се осъвременяват с 12% пенсиите за трудова дейност, отпуснати до края на миналата година. От 1 юли минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст става 523,04 лева, решиха депутатите. 

Отхвърлено беше предложението на БСП за увеличаване на дневното минимално обезщетение за безработица от 18 лева на 23 лева, както и искането на социалистите с 15 млн. лева да се увеличат разходите за персонал в бюджета на Националния осигурителен институт (НОИ).

Преди това Георги Свиленски („БСП за България“) призова за повишаване на възнагражденията на служителите на НОИ. Не знам защо 15%  увеличение не се подкрепя от управляващите и държавата не може да намери 15 млн. лева за администрацията на НОИ, коментира той.

Искрен Арабаджиев от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) посочи, че в бюджетната комисия са приели увеличение на заплатите на служителите в НОИ с 10%  със задна дата от 1 януари т.г. 

Приели сте 10%, аз ви призовах да дадете 15%, отговори му Свиленски и отбеляза, че решението е взето на комисия. Хайде сега пленарната зала да даде още 5%, допълни той. 

Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) обясни, че от ГЕРБ-СДС са си оттеглили предложенията по бюджета на ДОО, тъй като е взето решение заплатите на служителите на НОИ да бъдат повишени чрез закона за държавния бюджет. Тя посочи, че ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС са внесли идентични предложения бюджетът на НОИ да се увеличи със 7 830 000 лева от 1 август т. г. Сачева изрази увереност, че предложенията ще бъдат приети в утрешния ден, така че смята въпроса със заплатите на служителите в НОИ за решен.

Отхвърлени бяха предложенията на „БСП за България“ за преизчисляване на пенсиите с коефициент за осигурителен стаж от 1,35, за повишаване на добавката от учителския пенсионен фонд и на вдовишките добавки към пенсиите. 

Не беше прието предложението на ДПС да отпадне изискването в Кодекса за социално осигуряване (КСО) земеделските производители да доказват продажбата на растителна или животинска продукция за установяване на наличие на осигуряване. От ДПС искаха също периодът на майчинството да се признава за действителен осигурителен стаж при преценка правото на пенсия, ако има недостатъчен осигурителен стаж (поне 15 години действителен стаж и навършени 67 години). Това предложение първо беше прието, а след това – отхвърлено. Преди прегласуването Искрен Арабаджиев (ПП-ДБ) посочи, че по сегашното законодателство периодът на майчинството се зачита за стаж, но с настоящото предложение периодът на майчинството на неработещите майки също ще се зачита за стаж. 

Законът за бюджета на държавното обществено осигуряване влиза в сила от 1 януари 2023 г. с изключение на приетите изменения в КСО, които влизат в сила от обнародването на бюджета на ДОО в „Държавен вестник“. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ