Парламентът прие по спешност на първо четене промените в Закона за авторското право и сродните му права

Парламентът прие по спешност на първо четене промените в Закона за авторското право и сродните му права

Парламентът прие по спешност на първо четене промените в Закона за авторското право и сродните му права

Парламентът прие по спешност на първо четене два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права. Единият законопроект е внесен от Министерския съвет (МС) на 13 април т.г., а вторият – от Божидар Божанов от ПП-ДБ на 23 май. Причина за ускореното приемане на промените се оказаха европейски директиви, които е трябвало страната ни да транспонира във вътрешното си законодателство най-късно до 7 юни 2021 година. Заради закъснението срещу България са образувани дела пред Съда на Европейския съюз. 

В доклада на парламентарната комисия по културата и медиите се посочва, че внесеният от МС проект за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права е изготвен с основна цел транспониране на Директива 2019/789 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 г. за установяване на правила във връзка с упражняването на авторското право и сродните му права, приложими за определени онлайн предавания на излъчващите организации, и за препредаването на телевизионни и радиопрограми и Директива 2019/790 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 г. относно авторското право и сродните му права в цифровия единен пазар, предава БТА. Държавите членки на Европейския съюз са били длъжни да транспонират двете директиви във вътрешното си законодателство най-късно до 7 юни 2021 година. Заради закъснението срещу страната ни са образувани дела пред Съда на Европейския съюз. Процедурата е в напреднала фаза и е в интерес на България проектът на закон да бъде приет бързо, пише още в доклада.

Разпоредбите на Директива 2019/789 са от съществено значение за предоставянето на по-широк достъп на потребителите в ЕС до телевизионни и радиопрограми с произход други държави членки. По този начин ще се насърчи културното и езиковото многообразие, ще се благоприятства социалното сближаване и ще се подобри достъпът до информация. Подчертан интерес имат езиковите малцинства и лицата, които живеят извън държавата си на произход.

Измененията в изпълнение на Директива 2019/790 предвиждат нови правила за авторско право, адаптирани към изискванията на технологичния напредък и изграждането на Цифров единен пазар в рамките на Европейския съюз. Законопроектът обръща особено внимание на цифровото и трансграничното използване на защитено съдържание, като създава задължителни изключения и ограничения от авторското право, насочени към защитата на обществени интереси в „дигиталния свят“. Предвидени са мерки за улесняване на лицензионните практики за разпространението на произведения, намиращи се извън търговско обращение, както и за улесняване на предлагането на достъп до аудиовизуални произведения в платформи за видео по заявка. Улеснено е и използването на произведения, които се явяват т. нар. обществено достояние. Създава се ново сродно право на издателите на публикации в пресата и се въвеждат правила за използването на защитено съдържание от доставчиците на онлайн услуги, които съхраняват и предлагат достъп до качено от потребителите съдържание. Предвидени са и специални правила за гарантиране на справедливо възнаграждение за авторите и артистите изпълнители.

Вторият законопроект е свързан с публикуването на научна литература, чиято фундаментална цел е разпространението на знанието до максимално широк кръг от заинтересовани. Предвижданите изменения въвеждат правото на авторите (учени) да публикуват в публични, некомерсиални хранилища своите публикации преди или след публикуването им в научните журнали. Изменението е ограничено в хипотезите на публично финансиране на научните изследвания. С измененията ще бъде постигнат по-добър режим на публичност и разпространение на научна литература, пише още в доклада.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ