ПП-ДБ готови да поемат отговорност за страната само с втория мандат

ПП-ДБ готови да поемат отговорност за страната само с втория мандат

Коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" може да поеме отговорност за управлението на страната и да предложи вариант само с втория мандат. Това декларираха представителите на коалицията по време на консултациите на коалицията ПП-ДБ при президента Румен Радев, които предшестват връчването на първия мандат. От ПП-ДБ още веднъж заявиха, че няма да подкрепят кабинет с първия мандат на ГЕРБ-СДС.

"При положение, че първият мандат не може да събере мнозинство, ние сме готови да сложим ясна възможност българският парламент да избере правителство с втория мандат. Това правителство ще бъде водено от същите тези стандарти и приоритети, за които споделихме", каза съпредседателят на ПП Кирил Петков след като президентът ги попита каква е тяхната формула за съставяне на правителство с първия мандат и дали, ако мандатът отиде при тях ще търсят широка подкрепа от парламентарните групи или са по-склонни да направят правителство на малцинството. 

"Напълно осъзнавам, че второто място е изпитание за вашите политически принципи, защото и вашата силна заявка за присъствие в политиката е алтернатива на стария управленски модел, а днес вие влизате в разговори и общи действия с победителите от ГЕРБ-СДС. Затова е важна и за българската общественост да знае докъде можете да стигнете с този политически компромис в най-важната задача на този парламент - съставяне на редовно правителство възможно най-скоро", бяха първите думи на президента Румен Радев по време на консултациите с "Продължаваме промяната - Демократична България". 

Относно упреците от членове на ПП-ДБ, че президентът бързал с раздаването на мандатите и така възпрепятствал работата на парламента, Радев попита директно представителите на "Продължаваме промяната - Демократична България" кога виждат подходящото време за връчване на първия мандат. 

"Вие очертахте доста добре дилемите, които стоят пред всички нас като българи. Ние слагаме ясен стандарт в българската политика - това, което обещаваме и говорим преди изборите, това да бъдат и нашите действия след изборите. Очертахте основните приоритети - липсата на справедливост, време да направим реформата на правосъдната система. Основни приоритети в законодателната програма ще бъдат разследването на главния прокурор, законът за Антикорупционната комисия е време да бъде реализиран, ще бъде голям срам да бъдем разделени от Румъния по пътя ни към Шенген, еврозоната", каза съпредседателят на ПП Кирил Петков.

Петков припомни позицията на ПП-ДБ, че няма да подкрепят кабинет с първия мандат на ГЕРБ-СДС. "При положение, че първият мандат не може да събере мнозинство, ние сме готови да сложим ясна възможност българският парламент да избере правителство с втория мандат. Това правителство ще бъде водено от същите тези стандарти и приоритети, за които споделихме", добави Кирил Петков. 

Румен Радев поиска да разбере приоритетите на ПП в законодателството и попита конкретно за Закона за държавния бюджет, законите по Плана за възстановяване и устойчивост, членството на страната ни в Шенген и еврозоната. 

"Радвам се, че година по-късно и два цикъла избори по-късно стигаме до законодателната програма и приоритетите на последния редовен кабинет. Законите, заложени по Плана за възстановяване, вече има убеденост в обществото, политическите сили, президентството, че трябва да бъдат приети. Залагането на нов начин на управление на публичните финанси, вече има разбиране, че те трябва да се управляват по начин, по който парите да стигат до всички български граждани и фирми, а не до избрани граждани и избрани фирми. Съдебната реформа вече събира подкрепа. Еврозоната и Шенген, въпреки някои трудности по пътя, вече се вижда подкрепа реално да бъде завършен процесът успешно", каза съпредседателят на ПП Асен Василев.

Асен Василев подчерта, че ПП и ГЕРБ са политически опоненти. "Ние смятаме, че моделът, по който трябва да се развива страната е различен, но по тези приоритети след два цикъла избори, успяхме да намерим основа законодателна и формула в парламента, така че тези закони да бъдат приети. Дори опонентите могат да се уважават и трябва да се уважават. Но има ясни граници, които не могат и не трябва да се прекрачват. Тези ясни граници са, че няма как в изпълнителната власт ПП и ГЕРБ да работят заедно, тоест ние да подкрепим първия мандат или правителство, подкрепено от нас, с участието на ГЕРБ", категоричен беше съпредседателят на ПП Асен Василев. 

Относно втория мандат, Василев посочи, че когато се стигне до този втори мандат, ще се радват да проведат консултации, за да може да се сформира правителство, което обаче зависи от това как ще се развият нещата при първия мандат. "Времето, дали е бързо или бавно, зависи от това каква цел се гони. Целта на тези консултации е да може да се сформира правителство", добави Василев. 

"Успяхме да постигнем в парламента консолидация около един безспорен дневен ред, който дори партиите, които не намериха възможност да се включат в гласуването за избор на председател, не отрекоха тези приоритети", заяви и съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.

По думите му това, че президентът е отпуснал повече време между връчването на мандатите в предния парламент, е дало възможност на политическите сили да преминат през необходими за тях процеси.

"Тук не става дума за безпринципни компромиси, а за възможността да се свършат определени национални задачи. Ясно е, че това е сложно в ситуация на поляризация. Ние можем да поемем отговорност за управлението на страната и да предложим вариант само с втория мандат", посочи Христо Иванов.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Колективен провал: Как да избегнем неловкостта и струва ли си да го правим?
Цитат на деня