ПП-ДБ обяви проектосъстав на кабинет и управленска програма за 18 месеца
Коалицията ПП-ДБ няма да подкрепи първия мандат и няма да има съвместен състав във втория мандат за съставяне на правителство. Това обяви на пресконференция съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, на която официално беше представен проектосъставът за кабинет на коалицията. Списъкът не се различава от този, който разпространи малко по-рано днес предварително bTV. Наред с имената на министрите от ръководството на коалицията представиха и управленска програма с пет основни приоритета.
"Осъзнаваме колко е сложна политическата ситуация. Затова нито аз, нито Христо Иванов, нито ген. Атанас Атанасов, нито Владислав Панев сме част от предложението на този Министерски съвет. Ние сме готови да не оглавяваме голяма част от парламентарните комисии, за да може парламентът да има много твърд и ясен контрол върху такова правителство на малцинството. Ние не искаме да се занимаваме нито с политически игри, нито с нещо друго. Искаме пълна прозрачност, да покажем отговорно отношение как можем да решим проблемите на хората", каза Кирил Петков. Той обяви номинацията на Николай Денков за премиер и изброи още няколко имена на министри в подкрепа на думите си, че е търсена експертността при избора на кандидатите за министри.
"Приемам тази номинация с ясното съзнание колко е тежка задачата, с която трябва да се нагърби едно правителство в ситуация на тежко политическо противопоставяне, натрупани проблеми, реформи, които са тежки и трябва да се придвижат напред, ако искаме България да се развива и хората да усетят по техния личен живот, че политиците наистина се грижат за тях. В подготовката на екипа на това възможно правителство имаше една основна задача - това да са хора, които могат да изпълнят управленската програма. След приетата и утвърдена законодателна програма да се подготви управленска програма, която е реалистична и да търси подкрепа от всички политически сили и да намерим хората, които биха могли да я изпълнят в рамките на един Министерски съвет с подкрепата на Народното събрание", заяви номинираният за премиер от ПП-ДБ акад. Николай Денков.
По думите му има 5 основни приоритета в управленската програма на ПП-ДБ, които са залегнали още от предизборната програма. "Програмата е подготвена за 18 месеца с ясното съзнание, че да планираме мандат от четири години без да имаме ясна политическа подкрепа би било твърде амбициозно. Сутринта програмата е изпратена на експертите на ГЕРБ", заяви още той.
"България има нужда от управление. Заявката за конституционни промени в правосъдието трябва да ги приведем до реален резултат, ако зад тях се крие реална готовност. Гласувахме на акад. Денков той да престави екип, който да изпълни програмата, а той координира и самото съставяне на програмата. Като учен от световна класа, ние гледаме на него като на човек с голяма политическа тежест. Той може да говори с всички, включително с нашите опоненти, да придържа разговора към руслото на политиките, за да има резултат. Той се ползва с нашата подкрепа. Работили сме с него за събирането на този екип. Едно правителство на малцинството ще зависи от парламентарния тил, който ще има във всяка комисия във всяка точка по всяко законодателно предложение. Ще трябва да осигуряваме тази подкрепа на база не на предходни формати, а за всеки отделен ден", посочи Христо Иванов от ПГ на ПП-ДБ.
Ген. Атанас Атанасов допълни, че това е опит на коалицията за възстановяване на парламентарната република, водена от безспорен този авторитет като акад. Денков. По думите му, това е цялостно усилие за българския парламент да започне да кове необходимите закони и да прие нормативните актове, за да заработи българската държава като нормална държава и член на ЕС.
Кой кой е в проектокабинета на ПП-ДБ
Акад. Николай Денков – предложен за министър-председател
Акад. Денков е в първия 1% на най-влиятелните учени в света в своята сфера, съобщи Кирил Петков при обявяването на номинацията му за премиер. Денков е с многобройни разработки в областта на физикохимията. Той беше министър на образованието и науката в кабинета "Петков"
Асен Василев – предложен за министър на финансите
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" е единственото "лидерско присъствие" в официалния проектосъстав за кабинет. Той беше вицепремиер и министър на финансите в кабинета на Кирил Петков, а преди това - служебен министър на финансите в кабинета на Стефан Янев.
Андрей Янкулов – предложен за министър на вътрешните работи
Бивш заместник- министър на вътрешните работи през 2014 г., а в периода ноември 2014 г. – февруари 2016 г. заместник-министър на правосъдието с ресор правителствената политика в областта на изпълнение на наказанията. Работи и като прокурор в Софийска градска прокуратура, но подава оставка в края на 2019 година. От началото на 2020-та е адвокат и част от екипите на неправителствената организация „Антикорупционен фонд“ и консултантската компания „PMG Analytics“.
Юлиан Попов – предложен за министър на околната среда и водите
Юлиан Попов е бивш служебен министър на околната среда и водите, в момента е старши съветник на Европейската фондация за климата, председател на Института за ефективност на сградите в Европа.
Георги Гвоздейков – предложен за министър на транспорта
Георги Гвоздейков беше зам.-председател на Комисията по транспорт в 47-ото НС. По образование е авиационен инженер.
Участва активно в създаването на първата система за спешна медицинска помощ по въздух в България.
Радослав Рибарски – предложен за министър на енергетиката
Радослав Рибарски – министър на енергетиката
Радослав Рибарски е народен представител от ПП в 47, 48 и 49 Народно събрание. Рибарски беше председател на Комисията по енергетика в 47-то Народно събрание и неин заместник-председател в 48-я парламент, както и член на Комисията по отбрана и в двата парламента. Избран е за депутат и в новия парламент, а кариерното му развитие до момента е изцяло в сектор „Енергетика“.
Даниел Лорер – предложен за министър на иновациите и растежа
Лорер оглави създаденото в правителството на Кирил Петков министерство на иновациите и растежи, а в 48-мото Народно събрание беше член на комисия по външна политика и зам.-председател на комисия по икономическа политика и иновации. во Кирил Петков и председател на Комисията по прозрачност.
Андрей Цеков – предложен за министър на регионалното развитие и благоустройството
Андрей Цеков – министър на регионалното развитие и благоустройството
Правист по образование с над 20 години опит в управлението на инвестиционнии процеси и големи корпоративни структури, Цеков беше заместник министър на финансите в правителството на Кирил Петков.
Милен Матеев – предложен за министър на правосъдието
Милен Матеев – министър на правосъдието
Той беше председател на Комисия по конституционни и правни въпроси в 47-то НС и неин заместник в 48-то НС.
Проф. Христо Даскалов – предложен за министър на земеделието
Той беше депутат от ПП в 47-то Народно събрание, а от декември 2021 г. е изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните.
Д-р Юлиан Войнов – предложен за министър на икономиката
Той е финансист и икономист с дългогодишен опит във финансовата и банковата сфера, доктор по икономика и хоноруван преподавател в Стопанска академия „Д. А. Ценов“ – гр. Свищов.
Проф. Генка Петрова – предложена за министър на образованието
Проф. Петкова е фармацевт и фармакоикономист, професор в Медицинския университет в София и главен секретар на висшето училище. Тя беше зам.-министър на образованието и науката в кабинетите на Кирил Петков и Стефан Янев.
Проф. Христо Хинков – предложен за министър на здравеопазването
Дългогодишен директор на Националния център по обществено здраве и анализи, понастоящем професор в Дирекция „Психично здраве и превенция на зависимости“ в центъра.
Гергана Кабаиванова – предложена за министър на туризма
Гергана Кабаиванова е представена като експерт в селския и гастрономическия туризъм, основател на сайта за приключения из българските села „Пендара.бг“ и инициатор на първите фермерски пазари в големите градове на страната. Тя е управител на Фондация „Локалфууд.бг“, има и дългогодишен опит като маркетинг мениджър на няколко козметични компании и мол в Пловдив.
Александър Йоловски – предложен за министър на електронното управление
Александър Йоловски – министър на електронното управление
Магистър по политология от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, от февруари до август 2022 г. е заместник-министър на електронното управление в кабинета на Кирил Петков. Заместник-председател на Държавна агенция „Електронно управление“.
Проф.Тодор Тагарев – предложен за министър на отбраната
Проф.Тагарев е смятан за един от най-доказаните експерти у нас в областта на отбраната и сигурността. Той беше и служебен министър на отбраната в периода март-май 2013 г
Ирена Димитрова – предложена за министър на външните работи
Ирена Димитрова беше заместник-министър на външните работи в Кабинета на министър-председателя Кирил Петков. Тя работи в Министерството на външните от 2000 г., като е преминала последователно през всички етапи на кариерно развитие в Дипломатическата служба.
Иван Кръстев – предложен за министър на труда и социалната политика
Професионалната му кариера е тясно свързана с Министерството на труда и социалната политика, където през 2006 г. започва работа в дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти”. От 2011 г. до 2013 г. е главен директор на главна дирекция „Европейски фондове и международни проекти” към Агенцията по заетостта. През 2013 година е назначен за заместник-министър на образованието и науката, а в периода май 2021 – август 2022 г. е заместник-министър на труда и социалната политика.
Доц. Димитър Илиев – предложен за министър на спорта
Димитър Илиев е осемкратен рали шампион на България и е единственият българин, печелил три пъти най-престижното автомобилно състезание в страната – Рали България.
Яна Генова – предложена за министър на културата
Завършила е „Културология“ в Софийски университет и е работила е за международни организации и програми за подкрепа на преводната литература и качественото книгоиздаване. Управлява неправителствената организация за култура и литература „Следваща страница“ от 2001 г, а през 2016 г. основава Къщата за литература и превод в София и първата в България устойчива международна резидентска програма за писатели и литератури преводачи от български език.
ПП-ДБ е готова и с управленската си програма в случай на неуспех на първия мандат
Влизането на България в Шенген и в еврозоната, борбата с инфлацията, изпълнението на всички забавени условия и мерки по националния План за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и промяна в подхода при подбора и финансирането на регионални проекти със засилена прозрачност. Това са основните приоритети в управленската програма на коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България" в случай на неуспех на първия мандат, съобщават от пресцентъра на коалицията.
Ако получи подкрепа, правителството на ПП-ДБ ще направи всичко необходимо за присъединяването на България към Шенгенското пространство още през тази година. Предвиждат се въвеждане на комплекс от антикорупционни мерки (вкл. на механизъм за разследване на главния прокурор), реформа в структурата на службите за сигурност и засилване на граничния контрол по външните граници заради усиления мигрантски натиск.
За да успеем да влезем в еврозоната не по-късно от 1 януари 2025 г., ще се приемат бюджети за 2023 и 2024 г. с 3% годишен бюджетен дефицит и стабилни държавни разходи, без прекомерно теглене на държавен дълг. Ще се проведе и мащабна разяснителна кампания, която да отговори на съществуващите притеснения и да опровергае разпространената дезинформация.
Пряко свързана с влизането в Еврозоната е борбата с инфлацията. Коалиция ПП-ДБ потвърждава ангажимента, поет в предизборната й програма: да въведе реален контрол върху нелоялните търговски практики и изкуственото завишаване на цените за потребителите чрез активизиране на комисиите за защита на конкуренцията и за защита на потребителите – за борба срещу картела при горивата и необосновано високия скок в цените на основните хранителни стоки.
Ще продължи политиката за прекратяване на енергийния монопол на външни доставчици на електроенергия и природен газ за България, която бе причина за неконкурентно високи цени на енергоизточниците у нас. Ще се осигури достъпност, прозрачност и предвидимост на цените на електроенергията и природния газ за потребителите и бизнеса.
Българското земеделие ще стане национален приоритет, ще се подкрепя производството на български храни чрез повече целеви субсидии за малки и средни производители. В същото време ще се засили контролът върху целесъобразното използване на субсидиите и срещу злоупотреби. Ще се работи също за скъсяване на веригите за доставка с цел намаляване на разходите за транспорт и съхранение и елиминиране на нуждата от посредници.
ПП-ДБ си поставя за цел България да получи второто плащане по националния План за възстановяване и устойчивост и да започнат решителни стъпки за усвояване на следващите плащания. Както евентуален редовен кабинет на ПП-ДБ, така и парламентарната група на коалицията, ще положат всички усилия за приемане на забавените закони и останалите мерки, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, уточняват от коабицията.
Подборът и финансирането на регионални проекти ще се извършва по нов начин. Ще се отделят над 2 мрлд. лева за общински проекти и ще се приеме предвидима и обективна методика за тяхната оценка. Преди да бъдат отпуснати с постановление на МС, проектите ще трябва да бъдат защитени пред ресорната комисия в парламента. Така ще се гарантира максимална публичност и прозрачност при целесъобразното изразходване на финансовия ресурс за общините. Всеки потенциален бенефициент (община или друга институция) ще трябва публично да обоснове защо неговият проект заслужава да бъде финансиран и как това ще подобри живота на гражданите в съответното населено място.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.