Правната комисия гласува да бъде спряна процедурата за избор на главен прокурор
С 22 гласа комисията по правни въпроси в Народното събрание гласува да бъде спряна процедурата за избор на главен прокурор. На второ четене депутатите приеха промяната в Закона за съдебната власт, според която не приключили с указ на президента процедури за избор на главен прокурор, председател на ВАС и председател на ВКС се прекратяват след влизане в сила на поправките в закона. Това се случва два дни преди финалната права на процедурата за избор на главен прокурор, а утре законът влиза за гласуване в пленарна зала. Единствен кандидат за длъжността е сегашният и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов.
Не искам и се надявам да не съм на мястото на Борислав Сарафов. Това заяви служебният министър на правосъдието Мария Павлова пред медиите в парламента, попитана какво би направила, ако бе на мястото на сегашния и.ф. главен прокурор, който се кандидатира за поста главен прокурор.
Според Павлова трябва да се изчака, за да се види утре какво ще бъде гласувано окончателно в пленарна зала по промените в Закона за съдебната власт и кога новите текстове ще влязат в сила, предава БТА.
Има много хипотези, ако бъдат приети част от предвидените в закона промени, процедурата може да тръгне по съвсем различен начин. Това е от правомощията на Висшия съдебен съвет, каза Павлова. Но ако някои от тези текстове минат, то ВСС трябва да спре избора, каза още Павлова.
Тя каза, че не е получавала предложение да бъде министър на правосъдието в обсъждания в момента проект за кабинет.
Миналата седмица депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени, свързани с избора на нов главен прокурор. Те включват прекратяването на започналите процедури по избор на обвинител номер 1 и на председател на Върховния административен съд. Трите законопроекта бяха обединени в един. На второ четене днес бяха отхвърлени предложенията при връщане от президента на указа за главен прокурор, повторното мнозинство да е от 17 гласа. Правната комисия не прие и ВВС с изтекъл мандат да не може да избира тримата големи в съдебната власт. Също така не беше прието и да се даде два месеца срок, в случай, че призидентът не подпише указ за назначаването, както и временно изпълняващ функциите да не бъде кандидат за шеф, а временният шеф да не бъде повече от 6 месеца на този пост.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.