Приемането на Бюджет 2023 - приоритет №1 за депутатите. ПП-ДБ предлагат промени в Търговския закон

Приемането на Бюджет 2023 - приоритет №1 за депутатите. ПП-ДБ предлагат промени в Търговския закон

Приемането на Бюджет 2023 - приоритет №1 за депутатите. ПП-ДБ предлагат промени в Търговския закон

Приемането на Бюджет 2023, влизането на страната в Шенген и еврозоната, както и мерките по Плана за възстановяване и устойчивост бяха сред приоритетите, които шестте политически сили в 49-ото Народно събрание очертаха като свои приоритети в рамките на своя 4-годишен мандат.

От ГЕРБ-СДС призоваха за постигане на приемливи компромиси, съгласие по стратегически важните въпроси за страната и ефективно възстановяване на политическия диалог. 

ПП-ДБ повдигна въпроса за развитието на българското земеделие, посочвайки че то трябва да стане национален приоритет. Нещо повече, Кирил Петков обясни, че коалицията ПП-ДБ ще предложи законодателни инициативи, които да улеснят българския бизнес и стартиращите компании, включително с промени в Търговския закон чрез създаване на нов вид дружество - дружество с променлив капитал.

"Ние сме готови да предложим правителство, управленска политика и бюджет, който ще бъде подчинен на българските национални интереси винаги навсякъде, без компромис", заяви лидерът на "Възраждане".

Политиците трябва да седнат на масата на преговорите и да започнат да си говорят, на мнение е лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. 

БСП ще се съсредоточи върху пет приоритета, сред които приемане на Бюджет 2023, мерките за Плана за възстановяване и устойчивост, съдебната реформа. 

За нас са важни максимално бързото ни приемане в Шенген, подготовката ни за еврозоната и Планът за възстановяване и устойчивост, каза депутатът от "Има такъв народ" Ивайло Вълчев.

Ето на какво още обърнаха внимание шестте политически сили в парламента в декларациите си на първото заседание на 49-ото Народно събрание. 

Резултатите от изборите задават редица възможности, както за изход от политическата криза, така и за затъване в нея. Това заяви Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС по време на първото заседание на 49-ото Народно събрание. 

"С вота си българските граждани показаха еднозначно, че политическата криза не може да бъде решена само от една формация, партия или коалиция. Общото в тези резултати, които очертават ясно разделителни линии в българското общество, е че показват единственият изход от настоящата ситуация. Той е възможен само, ако с взаимно уважение между партиите се постигат приемливи компромиси, съгласие по стратегически важните въпроси за страната и ефективно възстановяване на политическия диалог. Всеки, който не се съобрази с тези резултати и констатации ще загуби не просто избиратели, но и перспектива за дългосрочно участие в политическия и обществен живот на страната", каза Атанасова.

По думите й, най-трудната битка в политиката е битката със самия себе си и собственото его и илюзии. "През последните две години бяхме подложени на редица изпитания, но най-голямото от тях беше изкушението да се превърнем в секта – да се затворим в себе си и да заживеем в собствения си свят, далеч от действителността и нейните предизвикателства, да се отдадем на мечти за реванш и жажда за отмъщение, да обявим всички останали за неверници или еретици, да заживеем с усещането, че сме жертва, която инстинктивно мечтае да бъде палач. Най-голямата ни победа беше, че не позволихме да се превърнем нито в жертва, нито в палач. През цялото време ни спасяваше непрестанното самонапомняне, че като политическа формация трябва да даваме реални решения на обществото", посочи Атанасова.

Тя беше категорична, че решаването на политическата криза не може да се случи по удобен начин за нито една от партиите. "Няма работеща управленска конфигурация, която да не породи напрежение сред нашите членове и симпатизанти. Въпрос на политическо лидерство е правилните решения да се вземат навреме. Въпрос на смелост е да излезем от рамките на тактическите сметки", каза Атанасова.

"От името на коалиция "Продължаваме Промяната-Демократична България" искам отговорно да заявя, че е крайно време след толкова безуспешни опити най-сетне българският парламент да заработи и да започнем да решаваме реалните проблеми на хората. Не през изпразнена от съдържание риторика, а с реална законодателна програма, която да отразява истински важните приоритети на България. Време е да запретнем ръкави", заяви съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков от трибуната на парламента.

Като първи приоритет Петков определи българското земеделие и подпомагането на малките и средни ферми. "Не е нормално да внасяме 70% от месото, 50% от доматите и 30% от млякото. България има едни от най-плодородните земи в Европа. Време е да насочим повече средства в малките и средни ферми чрез работа на земеделската комисия в тясно сътрудничество с браншовите организации на малките и средни производители. Това е единственият начин до българската трапеза да достигнат по-качествени храни на по-ниски цени без логистични оскъпявания, без допълнителни търговци, без отровни пестициди. Българското земеделие трябва да стане национален приоритет", каза Кирил Петков.

"Време е България да влезе в Шенген. Мисля, че всички осъзнаваме колко пагубно би било страната ни да бъде отделена от Румъния. Заслужаваме да се присъединим към Шенгенското пространство заедно с нея“, категоричен е депутатът от ПП. И добави, че трябва да бъде приет механизмът за разследване на главния прокурор. "Време е да стане ясно, че всички са равни пред закона", добави Петков. 

Той изброи някои от приоритетите за коалицията ПП-ДБ: запазване на 3% дефицит в държавния бюджет, социална програма за намаляване на неравенството в българското общество, продължаване на политиката за по-високи заплати на учителите, да се спре загубата на талантливите лекари и медицински сестри в чужбина с достойни заплати, да не се вдигат данъците, да се помогне на бизнеса чрез намаляване на административните процедури, чрез създаване на достъп до конкурентни цени на енергията и да се създаде предвидима бизнес среда без корупция. Ние ще предложим законодателни инициативи, които да улеснят българския бизнес и стартиращите компании, включително с промени в Търговския закон чрез създаване на нов вид дружество - дружество с променлив капитал, изброи Кирил Петков. 

"Ние сме готови да предложим правителство, управленска политика и бюджет, който ще бъде подчинен на българските национални интереси винаги навсякъде, без компромис", заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.  

"Избирателите ни изпратиха в парламента, за да запазим българската финансова независимост, да не допуснем вкарване на държавата във войната в Украйна, да предоговорим отношенията си с ЕС, да не допуснем фалит на държавата и винаги и на навсякъде да защитаваме българския национален интерес. За тези пет приоритета сме готови да разговаряме с всички останали политически сили в парламента. Защото дори да не уважаваме другите избраници тук, ние сме длъжни да уважаваме техните избиратели", посочи Костадин Костадинов.

"Възраждане" е заплаха за националните предатели, чуждите агенти и виновните за деградирането на българската държава. Анализатори, политолози, социолози и други редови доносници на американското посолство се отдадоха на разюздана кампания срещу 358 хиляди българи. Те бяха наречени неграмотници, некадърници, фашисти, невежи, заблудени, лумпени и други. А тези 358 000 българи, сред които съм и аз, искат и искаме само едно - да живеем в свободна и независима държава", каза Костадинов. 

България трябва да се превърне във фактор в Европа, но не с козируване, е с отстояване на българския национален интерес с цената на всичко, добави Костадинов. 

Като основен приоритет, който "Възраждане" ще защитава в 49-ото НС, Костадинов посочи бюджета на България. 

След поредните ненужни избори днес отново сме изправени пред изпитание – избиратели и цялото общество, политици и всички институции, обърна се председателят на ДПС Мустафа Карадайъ към народните представители.

"Очакваше се и нямаше никакви предпоставки да е друго. Изборният резултат възпроизведе сходна на структурата като предходните четири парламента. Обществото е с почти същото недоверие към всички органи и институции, объркано от неадекватното поведение на голяма част от политическите субекти. Избирателите, независимо че гласуват за различни политически сили, са обединени отново в тезата, че нито една формация не трябва да управлява самостоятелно", каза Карадайъ. 

По думите му, посланието е ясно – политиците трябва да седнат на масата на преговорите и да започнат да си говорят.  "Ние от ДПС приехме предсрочните избори като възможност за диалог с избирателите и между политическите партии, за диалог за решаване на проблемите на хората и бъдещето на страната", каза Карадайъ. 

Според него много политически субекти се занимават повече със собствените си проблеми, отколкото с тези на хората. "Вместо да поставят ясно приоритетите и начините за постигане на целите в интерес на обществото, те ангажират хората с безпочвена и несъстоятелна критика към опонентите си", категоричен е лидерът на ДПС.

Той смята, че това Народно събрание може да постигне стабилност в управлението и да заложи на европейското развитие на България, но за целта всички участници трябва ясно да изразят готовност за диалог. "Нужно е честно и отговорно всеки да очертае приоритетите и политиките, които предлага. Диалогът трябва да е за тях и за достойното Евро-атлантическо бъдеще на България. Ясно може да се открои мнозинство, което иска да сме част от ЕС и НАТО, да сме демократична и финансова стабилна държава и да имаме живот по европейски стандарт", каза Карадайъ.

"Мнозинството от българските избиратели не искат нови избори, защото те няма да решат проблемите, а ще ги задълбочат и ще създадат още по-тежка политическа криза. Приемане на бюджета на държавата е належащо. Трябва да се овладеят цените и инфлацията, да се гарантира мирът и сигурността. За целта е нужен редовен кабинет с ясни приоритети и план на действие", добави лидерът на ДПС. 

"Така не може да продължава повече! Намираме се в тежка политическа и институционална криза, инфлация, бедност, социално напрежение и риск за парламентарната демокрация. Решението на тези проблеми е в тази зала, ние трябва да го намерим. Народното събрание трябва да е решението на проблемите, а не част от тях", заяви председателят на БСП Корнелия Нинова.

По думите й, БСП ще се съсредоточи върху пет приоритета, сред които приемане на Бюджет 2023, мерките за Плана за възстановяване и устойчивост, съдебната реформа. 

"Служебният кабинет не внесе бюджет и сега трябва да поправи тази грешка. За нас остава важно минималната заплата на 500 000 работещи бедни да стане 50% от средната работна заплата от 1 юли тази година, а не от 1 януари 2024 г., да се преизчислят пенсиите и увеличат вдовишките добавки, подкрепа за малкия и средния бизнес и българските общини, данъчни облекчения за младите семейства, безплатни учебници и лекарства за деца. Втората стъпка е мерките за Плана за възстановяване и устойчивост. Ние закъсняваме. В миналия парламент се предлагаха лобистки решения. Ние ще следим стриктно да се приемат само такива, които не защитават частни интереси. Третата е борба с корупцията и съдебна реформа. Преборването на корупцията дава развитие за всяка една политика", каза Нинова.

"Пожелавам дълъг живот и добре свършена работа на 49-ото Народно събрание. Обществото иска да има стабилност и сигурност. Това е нашата обща задача, така не може да продължава повече", добави лидерът на БСП Корнелия Нинова.

Проблемите на страната не са партийни, а национални. Ние, депутатите, трябва да мислим за всички останали и това не е привилегия, а задължение. Това заяви депутатът от "Има такъв народ" Ивайло Вълчев.

"Ние от ИТН сме в това Народно събрание, защото можем да носим отговорност. Това ни задължава да бъдем конструктивни и да направим всичко възможно парламентът да работи. За нас са важни максимално бързото ни приемане в Шенген, подготовката ни за еврозоната и Планът за възстановяване и устойчивост. Това са важните неща, а не емоциите, обидата, фантазиите и неизпълнените желания", каза още Вълчев. 

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ