Трима бивши председатели на НС призоваха за съставяне на редовен кабинет
Трима бивши председатели на Народното събрание призоваха депутатите в първия им работен ден за повече диалог и съставяне на редовен кабинет в името на народа. Днес в 10 часа започва първото заседание на 49-ото Народно събрание. То ще бъде открито по традиция от най-възрастния депутат, който и този път е Вежди Рашидов. На влизане в парламента днес той коментира, че политиката е низ от компромиси.
"Политиката е низ от компромиси. Няма голяма промяна. Старите нови политици с малко нови хора. Всеки път очаквам да има редовен кабинет. Днес си забравих спасителния пояс", заяви Вежди Рашидов, бивш председател на Народното събрание.
"Партиите са длъжни да се разберат. Всяко нещо има своя предел. Изчерпа ни се търпението. Не че и други държави не са били в подобна ситуация, но е крайно време да се сложи точка. Все още имам надежда, че ще бъде съставено правителство. След като ГЕРБ-СДС заявиха, че готови на всякакви коалиции, остава ПП-ДБ да поемат подадената ръка. Съмнявам се обаче, че ще го направят. Затова трябва да се търси друга посока", заяви проф. Огнян Герджиков, бивш председател на Народното събрание.
"Изходът от кризата трябва да е с общи усилия. Трябва да се степенува кои са най-горещите въпроси, които първи да бъдат на дневен ред - разривът между заплати, пенсии и цени. Необходимо е да има деполитизирано обединяване на вижданията и на усилията на различните парламентарни групи. Поне досега нагласите са всеки да защитава своята позиция, като единствено правилната", заяви пред БНТ Георги Пирински, бивш председател на Народното събрание.
Според Пирински обаче засега перспектива не се вижда. "Консенсус е силна дума и значи единодушие и коалиция. Ясно е, че не може това да стане сега. Изборът за председател е много важен, това е знак дали има разбиране още на първото заседание, което ще покаже има ли предварително проведени консултации, а е нормално да няма такива, отново можем да попаднем в няколко дни на безплодно гласуване. Росен Желязков е достатъчно балансиран и способен да тушира остри моменти", каза още Георги Пирински.
Той подчерта, че председателят на Народното събрание трябва да е обединяваща фигура.
Депутатите обаче се оказаха разединени за това кой народен представител трябва да заеме ключовата позиция на председател на Народното събрание. Припомняме, че тази процедура в 48-ия парламент отне три дни, докато народните представители в крайна сметка се спряха на кандидатурата на Вежди Рашидов.
"Очаквам да оставим всички патологии навън – дали ще е патологична омраза или патологичен нарцисизъм. Очаквам разум, очаквам отговорност от този парламент. От тук нататък ще видим какво ще стане. Нямам представа какво ще правим", заяви депутатът от ГЕРБ Даниел Митов.
"Очакванията са ми да има разум", посочи Десислава Танева от ГЕРБ.
"Очаквам да бъдем диалогични и национално отговорни", заяви депутатът от ГЕРБ-СДС и лидер на СДС Румен Христов. Той не коментира изборът на председател на парламента.
"Продължаваме Промяната - Демократична България" няма да подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за председател на 49-ия парламент. Това заяви Настимир Ананиев от ПП-ДБ на влизане в сградата на Народното Събрание.
"Имаме собствен кандидат за председател на Народното събрание, нека другите да преосмислят тяхната позиция и да подкрепят нашия кандидат", заяви Диян Николов от "Възраждане".
"Не сме взели решение за кандидат за председател. Първата група по големина – тя има това право. Най-вероятно ще подкрепим Росен Желязков, но нека мине заседанието на групата ни. Ако подходят с отговорност към българския избирател, ще имаме кабинет", заяви депутатът от ДПС Йордан Цонев.
"Надявам се, че политиците ще се събудят и ще съставят правителство, защото все повече се изчерпва смисълът да идваме тук и да разочароваме хората", каза депутатът от ДПС Делян Пеевски.
БСП ще се въздържи при гласуването на номинацията на Росен Желязков за председател на 49-ото Народно събрание, както и при гласуването на другите обявени кандидатури - на Петър Петров от "Възраждане" и на Никола Минчев, ако евентуално бъде издигнат от ПП-ДБ", коментира пред БНТ Георги Свиленски от БСП. Той изрази притеснение, че ще се повтори сценарият от 48-ото Народно събрание за избор на председател на парламента и вероятно отново ще се стигне до фигурата на Вежди Рашидов.
"Зачитаме правото на най-голямата парламентарна група да номинира кандидат за председател, но техен ангажимент е да намерят подкрепя за тази кандидатура. За съжаление, както и преди, такава подкрепа не беше търсена и като не търсиш подкрепа, не можеш да намериш мнозинство. Не виждам желание за търсене на подкрепа за избор на председател - напротив - поставят се ултиматуми, условия - или-или, така че не очаквам да бъде потърсена такава подкрепа, съответно не очаквайте и ние да си променяме позицията. Притесненията ми от това, което виждам до момента, са че вероятно отново ще прибегнем до услугите на Вежди Рашидов", добави Свиленски.
"Влизаме за работещ парламент, сигурност за хората, спокойствие. Ще направим това, което зависи от нас", заяви Ивайло Вълчев от "Има такъв народ". По думите му е необходимо, за да бъдат получени отговори, да започнат разговори.
Главният прокурор Иван Гешев призова политиците от 49-ото Народно събрание да работят за интересите на народа и да осмислят лозунга, поставен на сградата на парламента "Съединението прави силата".
"Днес е Велика сряда и трябва да си зададем въпроса дали делата ни съответстват на повелите на Спасителя. Надявам се и българските политици да си зададат този въпрос, както и да помислят дали са важни партийните интереси и дали не трябва да работят за интересите на народа, а не народа да работи за интереса на политиците. Да изберат, че това не е просто лозунг, а сърцевината около която се изгражда българската държава", каза Гешев на влизане в сградата на Народното събрание.
"Нека да видим как ще се конституира Народното събрание. Днес е важен ден, как ще започне процедурата с избор на председател на парламента", заяви президентът Румен Радев преди първото заседание на 49-ото Народно събрание. По думите му е важно да бъдат чути и декларациите на партиите и тяхната готовност за съставяне на кабинет и приоритетите им в дневния ред за законите.
Той не отрече възможността консултациите за съставяне на правителство да започнат още следващата седмица.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.