Проф. Янаки Стоилов: Последните промени в Конституцията я деформираха

Проф. Янаки Стоилов: Последните промени в Конституцията я деформираха

Ако погледнем последните промени в Конституцията, с някои изключения, които смятам, че подобряват основния закон, в голяма част те я деформираха. Този резултат беше постигнат от една конюнктурна политическа сглобка, в която дори част от инициаторите се оказват едновременно съучастници и потърпевши от тези действия. Това заяви в ефира на БНТ конституционният съдия проф. Янаки Стоилов.

"След като България вече участва във всички европейски структури, е необходимо да се очертае нов хоризонт на развитие. Включването в еврозоната може да бъде възприето от повечето българи като положителен факт само при положение, че техният живот се подобри", каза той. 

По думите му, за да сме равни с другите европейски народи, трябва да можем да се сравняваме с най-напредналите и да се стремим да излезем от това незавидно положение.

"Имаме редица случаи на нарушаване на Конституцията, но през последните години и месеци, имаме и състояния, които бих нарекъл конституционна аномалия. Бащите на Конституцията не са допускали, че можем да изпаднем в състояние като сегашното, например парламентът продължително време да не упражнява властта, която му е предоставена, да речем при формирането на други институции", посочи Стоилов. 

Той отбеляза, че покрай положителното решение за еврозоната на 8 юли, в сянка е останал годишният доклад на ЕК за върховенството на правото в държавите членки. "Тъй като те обръщат специално внимание преди всичко на състоянието на съдебната власт - как може да работи ефективно една система, в която повечето от висшите ѝ органи на управление са с изтекъл мандат?"

Според проф. Стоилов проблемът се корени в срастването между политическа, икономическа власт и администрация.

"Няма как да изградиш една система, която да превъзхожда останалите, т.е. съдебната система да бъде с много по-високо качество и много по-голям интегритет от останалите елементи в държавата".

Тези разпоредби в закона бяха създадени поради наличието на продължаващите мандати, които се изпълняват от временно изпълняващи функцията за съответната длъжност.

"Тези разпоредби няма да съществуват, ако не съществуваше проблемът. Те може да не са само заради Сарафов, но това беше причината за да се стигне до поставяне на въпроса. За мен са превратни тълкувания, когато не може да се говори за полагане, а за използване на закона в полза или вреда на някого", каза Стоилов и припомни, че в предишни периоди управляващото мнозинство се е опитвало да промени състава на ВСС и поради това много от членовете не са завършвали своя мандат.

Сега наблюдаваме друго явление - отказ да се изберат членове на ВСС и той да се превърне едва ли не в безсочен орган. по този начин се суспендира принципът на мандатност, каза още Янаки Стоилов. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Времето: Топло и слънчево, но следобед ще се заоблачи
Националният съвет на "Продължаваме промяната" обсъжда внасяне на вот на недоверие наесен
На днешната дата, 12 юли. Рождениците днес