Протестиращи земеделци поискаха оставката на министър Кирил Вътев

Протестиращи земеделци поискаха оставката на министър Кирил Вътев

Протестиращи земеделци поискаха оставката на министър Кирил Вътев

Представители на над 20 земеделски организации се събраха днес пред Министерство на земеделието и храните, искайки оставката на министър Кирил Вътев. Протестът е в отговор на сериозните предизвикателства в селското стопанство през последните месеци, предава БТА. Протестът блокира движението по столичния булевард "Христо Ботев", а земеделците демонстративно запалиха слама пред министерството и я изгасиха с мляко. В протеста се "включи" и телето Киро, което е едва на 7 дни.

"Приехме назначаването на господин Вътев за комплимент към нас, че се дава възможност на човек, който отвътре познава проблемите. Това обаче ни натовари и с огромни очаквания, че той ще навлезе навътре в проблематиката и ще започне разрешаването на проблемите", каза Венцислав Върбанов, бивш министър на земеделието и настоящ председател на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ).

По думите му, тези очаквания не са били удовлетворени.

Върбанов се върна към встъпването на министър Вътев в длъжност, когато ръководителят на ведомството е поискал в тридневен срок да му бъдат представени вижданията на сектора относно административните тежести, които смущават работата. Всички организации са представили своите виждания, но досега нищо не е направено. Според Върбанов, вместо да бъде облекчена, тази тежест се увеличава.

"Когато се прави политика в даден сектор, тази политика се прави от политиците в съответните институции", подчерта председателят на АЗПБ, допълвайки, че политиката не трябва да се решава от неправителствени организации.

По думите му днес проблемът на земеделските производители не са дадени законодателни промени, а безпаричието, натискът на украинските стоки и пълното неразбиране на проблемите на сектора от управляващите.

"Искаме дългосрочна политика, искаме да знаем какво ще има в утрешния ден, в следващата година, в следващите 5 години", заяви Върбанов.

На протеста има плакати с надписи като "Искам да има хуманно отношение и към фермерите", "Не на опитите за разделяне на земеделците", "Лъжите раждат недоверие" и други. 

Представители на протестиращите организации бяха поканени на среща с министър Вътев. 

"Приехме поканата на министър Вътев, за да покажем уважение към институцията. Казахме му в очите повечето неща, които казахме и пред министерството. Казахме, че той е загубил доверието на земеделските производители и настояваме да си подаде оставката", коментира Върбанов след срещата с министъра. По думите му Вътев е отговорил, че ще си подаде оставката, когато министър-председателя Николай Денков или вицепремиера и външен министър Мария Габриел му я поискат. 

Върбанов посочи, че ще направят съвещание между протестиращите организации и остават в протестна готовност. 

Недоволни от изхода на срещата, протестиращите блокираха временно движението на бул. "Христо Ботев". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ