Разходите на България за отбрана трябва да нараснат до 2,5% от БВП, каза военният министър

Разходите на България за отбрана трябва да нараснат до 2,5%  от БВП, каза военният министър

Минималните разходи, които да отделяме за отбрана, трябва да нараснат на 2.5 % от  брутния вътрешен продукт (БВП). Това обясни пред БНР служебният министър на отбраната Атанас Запрянов.

 "Руската агресия срещу  Украйна генерира необходимост от много по-големи способности и това води до увеличение на военните разходи в някои страни. Полша стигна 4.7% от БВП. Гърция и Турция отдавна харчат над 2.5%, Румъния – също. НАТО вече говори за 2% като минимум. Препоръката е много скоро да вземе решение за нарастване на разходите за отбрана - не по-малко от 2.5%".  Засега не предлагаме на българския парламент да връща наборната военна служба, посочи още Запрянов. 

"Самият парламент направи промяна в заплащането на военнослужещите от първи януари следващата година. Политическото очакване е с увеличението на заплатите да повишим интереса към въоръжените сили и да попълним вакантните си длъжности в близките няколко години".  Но ако това не стане, въпросът за връщането на наборната военна може да дойде на дневен ред, обясни министърът.  

"Засега и войната в Украйна показа, че професионалните въоръжени сили доминират. Въпросът за наборната военна служба не стои, дори държавите, които я връщат, го правят под друга форма–в някои страни е на доброволен принцип, в други е само за първоначална военна подготовка".

Атанас Запрянов коментира военната помощ, която страната ни изпраща на Украйна. "В нашите въоръжени сили цялото въоръжение и техника, включително и самоходните гаубици, са налични. Имаме военновременни формирования, които ако се наложи да ги мобилизираме, и за тях имаме такава артилерия налична. Имаме и артилерия свръх запас, която също се поддържа. По никакъв начин не се нарушава нашата окомплектованост". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ