България и Румъния може да станат пълноправни членове на Шенген през януари 2025 г.

България и Румъния може да станат  пълноправни членове на Шенген през януари 2025 г.

Румъния и България могат да станат пълноправни членове на европейската Шенгенска зона за пътуване без граници през януари 2025 г., заяви Унгария, като добави, че окончателното решение ще бъде взето на срещата на министрите на вътрешните работи на ЕС следващия месец, предаде Ройтерс.

Румъния и България, които са членки на Европейския съюз и НАТО, се присъединиха частично към Шенген през март след споразумение с Австрия, която първоначално се противопостави на присъединяването им с мотива, че трябва да направят повече за предотвратяване на незаконната имиграция.Докато проверките по въздушните и морските граници между тях и останалите 27 държави в зоната за пътуване бяха отменени, преговорите с Австрия за влизане по суша продължиха до 2024 г.

„Двете страни направиха значителни стъпки, за да получат пълноправно членство“, заяви унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер на пресконференция след разговори с румънските, българските и австрийските си колеги. „Ние сме... една стъпка по-близо до това България и Румъния да станат пълноправни членове на Шенген“, допълни той и заяви, че на срещата на министрите на вътрешните работи на ЕС на 11 декември ще бъде представен пакет от мерки за сигурност, включително мерки за най-малко 100 граничари, които да охраняват границата между Турция и България.

Румънският министър-председател Марсел Чолаку обяви в понеделник, че двете страни ще се присъединят към Шенгенското пространство през следващата година, но определи срещата в Будапеща, на която четиримата вътрешни министри ще съгласуват окончателния документ, като „решаваща“. Чолаку заяви, че нидерланският  парламент, който се противопоставя на присъединяването на България, също ще трябва да одобри документа.

Представеният от вътрешните министри пакет за опазване на външните граници предвижда страните участници в срещата в Будапеща да изпратят общ контингент гранични служители, които ще бъдат разположени на българско-турската граница, каза Пинтер. Подробностите и точният брой на служителите, които всяка страна ще изпрати, ще се решат до декември. Освен това, на границата между Румъния и България граничният контрол ще продължи още известно време, обясни австрийският външен министър Герхард Карнер. 

Румъния и България се намират на основни маршрути за нелегална търговия с оръжие и наркотици, както и за трафик на хора, но Европейската комисия заяви, че след задълбочено проучване те отговарят на всички изисквания на Шенген.

Румъния определи австрийската опозиция като неоснователна, позовавайки се на данни на граничната агенция Frontex, според които нелегалните мигранти са влизали в ЕС предимно от Западните Балкани, а не от Румъния.

Приветствам положителните резултати от неформалните разговори днес в Будапеща, написа в социалната мрежа "Екс" председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по повод срещата на министрите на вътрешните работи на България, Румъния, Австрия и Унгария.

Мястото на България и Румъния е в Шенгeн. Премахването на проверките по сухопътните граници е последното препятствие. Следващият етап е официално решение на Съвета на ЕС. Нека 2025 г. донесе по-силен Шенген, добавя Фон дер Лайен.

На 12 декември Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи се очаква да гласува на заседание в Брюксел за отпадането на проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния. Преди година Съветът на ЕС реши България и Румъния да бъдат приети в Шенген, като първо отпадат проверките по въздушните и морските граници.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ