Румен Радев пред Марк Рюте: България има важен принос за сигурността на НАТО
Първо посещение на премиера Румен Радев в Брюксел. Тази сутрин той се срещна с генералния секретар на НАТО Марк Рюте и изтъкна приноса на България за сигурността на Алианса. Днес Радев ще разговаря и с председателите на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Антонио Коща.
Преди срещата, Марк Рюте и Румен Радев направиха кратки изявления, в които генералният секретар на НАТО подчерта приноса на България в Алианса и това, че страната е достигнала целта от 2% от БВП и върви към изпълнението на 5-те процента.
Радев поздрави Рюте за лидерството на НАТО и за това, че Алиансът става по-силен и обединен, което според него е голяма предизвикателство. Той подчерта, че България е важен елемент в сигурността на Европа и се стреми да има балансирани способности, за да продължи да дава своя принос към отбранителната политика на НАТО, предава БНТ.
"България е важен съюзник в НАТО. Вие сте важни, защото помагате за отбраната на Източния фланг, а когато става дума за Черно море, вие имате ключова роля. В България са разположени и НАТО-вски войски, имах възможност да ги посетя неотдавна и останах много впечатлен. Вие сте и изключително активни и извън Алианса, например когато става дума за КФОР, където вашият принос е значителен. Разбира се, когато става дума и за приноса към бюджета на НАТО, България достигна 2% и е по пътя си към постигането на целта от 5%, така че изпълнявате поетите ангажименти. Не по-малко важна е отбранителната индустрия в страната ви, която помага на целия Алианс да бъде по-силен, а също така е доказателство, че инвестициите в отбрана помагат и за разкриването на нови работни места и икономически растеж", каза Марк Рюте, генерален секретар на НАТО.
"Трябва да постигнем баланс на отбранителни ни способности, за да засилим както националната си сигурност, така и приноса си към отбранителната способност на НАТО. Ето защо направихме значителни инвестиции в модернизация на армията, започнахме с купуването на изтребители F-16 Block 17, бойни машини "Страйкър", многофункционални модулни патрулни кораби, които подчертавам, че са произведени и въведени в експлоатация в България. Работим и по много други проекти. С Вас сме водили разговор за значимостта на повишаването на отбранителните ни способности още докато бяхте премиер на Нидерландия, а аз президент на България. Вярвам, че с помощта на всички НАТО-вски и европейски инструменти, можем да се справим с фрагментирането на отбранителния капацитет на Пакта", каза министър-председателят на България Румен Радев.
Снощи министър-председателят се срещна с премиера на Белгия Барт де Вевер, който според Радев е гласът на разума в Европа – един от премиерите, които застъпват тезата, че Европа трябва да преговаря с Русия. Самият Радев коментира, че Европа трябва да промени цялостната си политика по отношение на войната в Украйна.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Мениджмънт |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
На днешната дата |Музеите във Великобритания се изправят пред трудности заради глобалното затопляне
Свят |Lego представя осемметрово копие на купата на Световното първенство по футбол
Компании |Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Мениджмънт |На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
На днешната дата |Honda изтегля 500 хил. коли в САЩ и Канада заради проблеми с предпазните колани
Автомобили |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |„Антракт 127“ – предпочитаното място за работа, срещи и събития в сърцето на София
Компании | Advertorial |Месото халал не може да бъде определяно като биологично, реши Съдът на ЕС
ЕС |20 цитата от велики предприемачи
Управление |Над 150 души се обединиха в колективен иск срещу НАП. Искат по 1000 лв обезпечение
България |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
СвятГергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
МениджмънтВ дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Наука и Здраве5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
УправлениеОт 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
БългарияРойтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
ТехнологииПентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Свят„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
ПодкастиМарта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
ЕСИграта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
ЛюбопитноТурция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
ЛюбопитноПрезидентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
СвятРоналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
СпортКитайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
АвтомобилиПочина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
ОбществоADVERTORIAL
Рени Пейчева от ПроКредит Банк: Лидерът, който не чака промяната, а я създава
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Коментари
Няма въведени кометари.