САЩ: Израел може да е нарушил международното хуманитарно право с американски оръжия в Газа
САЩ твърдят, че по време на войната в Газа Израел може да е използвал оръжия, доставени от САЩ, в нарушение на международното хуманитарно право.
„Разумно е да се прецени“, че тези оръжия са били използвани по начини, „несъвместими“ със задълженията на Израел, казва Държавният департамент.Той обаче допълва, че САЩ не разполагат с пълна информация в оценката си и че доставките могат да продължат, съобщи BBC.
Докладът беше представен на Конгреса в петък след известно забавяне.
Поръчаният от Белия дом преглед разгледа как страната, заедно с още шест други, участващи в конфликта, е използвала доставените от САЩ оръжия от началото на миналата година.
Макар че докладът представляваше ясен упрек към някои израелски операции в Газа, той спря да твърди окончателно, че кампанията на Израелските сили за отбрана (IDF) е нарушила международното право.
„Това е конфликт, различен от всички, които светът е виждал“, добави той. „Опитахме се да вземем предвид всички тези фактори, за да излезем с много откровена, но и надеждна оценка.“
Докладът най-накрая беше публикуван дни след като президентът на САЩ Джо Байдън публично заплаши да откаже някои бомби и артилерийски снаряди на Израел, ако той продължи с нападението над Рафах - последната крепост на Хамас в Газа, в която живеят над един милион палестинци.
Малко преди публикуването на доклада израелският министър-председател Бенямин Нетаняху отхвърли предупрежденията на президента Байдън, че операцията в Рафах ще премине „червена линия“, и се зарече, че Израел ще „остане сам“, ако се наложи.
По данни на ООН от понеделник насам над 80 000 души са избягали от Рафах, като според съобщенията израелски танкове са се струпали в близост до застроени райони в условията на постоянни бомбардировки.
В началото на операцията си израелските войски поеха контрола и затвориха пропускателния пункт Рафах с Египет, а ООН заяви, че е твърде опасно за нейните служители и камиони да достигнат до отворения отново пропускателен пункт Керем Шалом с Израел.
В доклада се добавя, че „Израел разполага със знания, опит и инструменти за прилагане на най-добрите практики за намаляване на щетите за цивилното население при военните си операции“, но „резултатите на място, включително високите нива на цивилни жертви, повдигат сериозни въпроси относно това дали ЦАХАЛ ги използва ефективно във всички случаи“.
В доклада се казва, че ООН и хуманитарните организации са определили израелските усилия за намаляване на щетите за цивилното население като „непоследователни, неефективни и неадекватни“.
Държавният департамент констатира, че Израел не е оказал пълно съдействие на усилията на САЩ за „максимално увеличаване“ на хуманитарната помощ в Газа в първите месеци на конфликта. Той обаче заяви, че ситуацията се е променила.
„Понастоящем не оценяваме, че израелското правителство забранява или ограничава по друг начин транспортирането или доставката на американска хуманитарна помощ“, се казва в доклада.
Един от авторите на доклада, Дейвид Сатърфийлд, бивш посланик на САЩ в Турция, заяви пред Би Би Си, че докладът е първият по рода си и че САЩ ще продължат да държат израелските действия „под око“.
В доклада се казва, че Израел е трябвало да се справи с „извънредно военно предизвикателство“ в борбата с "Хамас" в Газа.
И добави, че уверенията, които е получил от Израел относно спазването на законното използване на американските оръжия, са „достоверни и надеждни“.
В документа се отбелязва също, че тъй като "Хамас" „използва гражданска инфраструктура за военни цели и цивилни граждани като жив щит“, често е „трудно да се определят фактите на място в активна военна зона“ за това кои са законните цели.
Но в него се казва, че предвид значителната зависимост на Израел от оръжия, произведени в САЩ, те вероятно са били използвани „в случаи, несъвместими със задълженията му по МХП [международното хуманитарно право] или с установените най-добри практики“.
Израел започна военна кампания в Газа, за да унищожи „Хамас“ в отговор на нападението на групировката срещу Южен Израел на 7 октомври, по време на което бяха убити около 1200 души, а други 252 бяха взети за заложници. Според управляваното от Хамас министерство на здравеопазването на територията на Газа оттогава досега са загинали над 34 900 души.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.