Създават постоянно действащ експертен консултативен съвет към министъра на финансите

Създават постоянно действащ експертен консултативен съвет към министъра на финансите

Създават постоянно действащ експертен консултативен съвет към министъра на финансите

Постоянно действащ експертен консултативен съвет ще бъде създаден към министъра на финансите. В него ще участват представители на Министерството на финансите, Агенцията по обществени поръчки, Агенцията за държавна финансова инспекция и Изпълнителната агенция "Одит на средствата от Европейския съюз". За участие в работата на съвета се канят и представители на Сметната палата. При необходимост в заседанията на съвета могат да се привличат представители на други институции с компетентност по обсъжданите въпроси. Това решиха депутатите, приемайки на второ четене промените в Закона за обществените поръчки. 

Миналия петък парламентът гласува част от предлаганите в закона изменения. С някои от приетите тогава текстове бяха повишени стойностните прагове за възлагане на обществени поръчки, пише БТА. 

Съветът ще анализира прилагането на закона и издава насоки с цел уеднаквяване на практиката на методическите, контролните и одитните органи. Насоките са със задължителен характер за прилагане от всички органи, осъществяващи контрол по възлагането на обществени поръчки, включително и тези включени в системата за управление и контрол на средствата от Европейския съюз. Съставът на съвета се определя със заповед на министъра на финансите, а дейността му се урежда с правила, утвърдени от министъра на финансите.

Част от гласуваните текстове бяха относно дефиниции за екологични изисквания и изключителни обстоятелства. Някои от разглежданите законодателни предложения бяха свързани с доставки на монетни заготовки за евромонети, което предизвика дебат във връзка с отхвърления от парламента референдум за запазване на българския лев.

Законът влиза в сила в двумесечен срок от обнародването му в "Държавен вестник", с изключение на някои текстове. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ