Швейцария планира да обнови мрежата си от бункери, построени по време на Студената война

Швейцария планира да обнови мрежата си от бункери, построени по време на Студената война

Швейцария иска да модернизира своята мрежа от остарели бункери за защита от ядрена атака, които все повече се възприемат като актив във време на по-голяма глобална несигурност, особено след нахлуването на Русия в Украйна, предаде Ройтерс.

Благодарение на закон от 1963 г. Швейцария вече е пред съседи като Германия. Всеки от нейните 9 милиона жители, включително чужденци и бежанци, има гарантирано място в бункер, за да ги защита от бомби и ядрена радиация.

"През следващите години Конфедерация Швейцария иска да премахне някои от изключенията от настоящите правила и да актуализира някои от по-старите бункери“, каза Луис-Анри Делаража, командир на гражданската защита на кантона Во, пред Ройтерс.

Правителството започна консултации през октомври, за да гарантира „устойчивостта на Швейцария в случай на въоръжен конфликт“ и планира надграждане на стари структури на стойност 220 милиона швейцарски франка (250 милиона долара).

"Това не означава, че се подготвяме за конфликт. Не това е посланието. Ние обаче имаме мрежа от бункери и трябва да ги поддържаме, за да е сигурно, че те са функционални", поясни Деларжа.

В село Бершер в кантона Во служители на гражданската защита в оранжеви гащеризони инспектираха бункер под жилищен блок като част от задължителна 10-годишна проверка.

Мъж се опита да бутне вратата на бункера, за да я затвори, но тя не помръдна. Вентилационен отвор, закрепен между саксии с растения и каменна украса, беше счетен за подходящ, но евакуационен тунел, пълен с паяжини, водеше до дълбока шахта без стълба.

„Този ​​бункер  не може да се използва в сегашното състояние“, заключи ръководителят на екипа Грегъри Фюрер. Собственикът ще получи една година да поправи грешките или в противен случай трябва да плати 800 франка ($900) за място на всеки обитател в обществен приют, добави той.

Швейцария стои настрана от чужди войни, откакто стана неутрална през 1815 г. Тя беше окупирана от Франция през 18 век и претърпя някои въздушни бомбардировки през Втората световна война.

Деларжа каза, че неговият офис е получил скок в обажданията от притеснени жители за бункери, след като Русия нахлу в Украйна през 2022 г.

„Изведнъж... наистина бяхме изключително търсени с хора, които искаха да знаят: къде са приютите, къде е моето място, готов ли е моят подслон?“, каза той, добавяйки, че исканията за място от френски граждани трябваше да бъде отхвърлени.

Докато повечето швейцарци имат частни убежища, някои разчитат на обществени бункери.

До офиса на Деларжа се намира един от 350-те такива убежища в кантона, добре поддържан с двуетажни легла и тоалетни. В близост има подземен команден център, подземна болница с операционна зала и душове за обеззаразяване и бункер за защита на произведения на изкуството.

„В Швейцария имаме далновидност“, каза Делаража. „Има една латинска поговорка, която гласи: „Ако искаш мир, готви се за война“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ