Ще има ли кабинет? Хипотези, формули и ултиматуми на прага на третия мандат

Ще има ли кабинет? Хипотези, формули и ултиматуми на прага на третия мандат

Ще има ли кабинет? Хипотези, формули и ултиматуми на прага на третия мандат

Все още има шанс за редовен кабинет, излъчен от сегашния парламент, твърдят политолози, социолози, а и тези, от които най-много зависи разрешаването на продължителната политическа криза у нас - парламентарните партии.

На прага на третия мандат, който президентът обеща да връчи в седемдневен срок, откакто ПП върнаха празна папка на Радев в понеделник в епицентъра на очакванията се озова "Демократична България". Разбира се, последната дума на коя политическа сила ще възложи последният опит за съставяне на редовно правителство е на държавния глава.

Предварителното "опипване на почвата" около хипотезата кабинет, излъчен с мандат на ДБ обаче тече с пълна сила и дори с мека преса от страна на първата по големина в това Народно събрание политическа сила ГЕРБ-СДС. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отправи директна покана към Христо Иванов за преговори за подкрепа като преди това изрази съгласие с условието съпредседателя на ДБ политиците да "сложат различията си в скоби", за да се отвори възможност за формула за съставяне на техническо правителство с 5 основни задачи: България в Шенген, влизане в еврозоната, задвижване на законите по плана за възстановяване, модернизация на армията, съдебна реформа.

Отговорът на Иванов на поканата за среща дойде днес - категоричен отказ. "Господин Борисов има право да има своите мнения. Това мене не ме ангажира. Ние казваме така – има ясни задачи пред България, ако има волята да бъдат изпълнени, ние бихме могли да се опитаме да намерим някаква формула това да се случи. Извън това изобщо не очаквайте ние да се съгласяваме с г-н Борисов, да преговаряме с него през медиите.", заяви той пред журналисти в кулоарите на парламента преди началото на днешното пленарно заседание.

Иванов назова и формулата на формацията за констуиране на правителство, ако третият мандат отиде при ДБ. Описана в една дума от него тя ще е "аварийна", като ще се търси съставяне на технически кабинет, консолидиран около постигането на решаването на 5 конкретни задачи, сред които приемане в Шенген и еврозоната, със срок на действие година-година и половина.

"Представете си го като служебен кабинет, който обаче не е излъчен от президента", обясни Христо Иванов. Но и подчерта: "нито ще търсим, нито ще приемем подкрепа. Не става дума за политическо правителство, формирано, политическата логика, по която една политическа сила излъчва собствен кабинет и търси подкрепа за него." А министрите в такъв кабинет не трябва да са с политически профил, за да няма поводи за политически противопоставяне, посочи още той. От ДБ лансираха още вчера и идеята евентуалното техническо правителство ще стъпи на декларация, подобна на тази, която ПП постави като условие за съставяне на кабинет с втория мандат. 

Според Даниел Митов от ГЕРБ подходът с декларацията е несериозен. "Хубаво е да започнем да работим по правилата на парламентарната демокрация, такива, каквито ги познаваме и по механизмите, по които се поемат сериозни ангажименти. А именно: лидерски разговор, уточняване на приоритетите и дали те биват подкрепени или не от парламента. Но, когато има лидерски разговор е нормално и парламентарните групи да застанат зад разписаните ангажименти", обясни Митов.

Ултимативното условие от страна на ГЕРБ-СДС по отношение на третия мандат е едно: няма да приеме правителство с министри Кирил Петков и Асен Василев, стана ясно още от изявлението на Митов от ГЕРБ в кулоарите на парламента по-рано днес.

В същото време под привидното крехко възстановяване на диалогичност между ГЕРБ и ДБ с консенсуса по петте основни задачи, на втори план върви сюжет на противопоставяне. От ГЕРБ сложиха на радар днес в пленарна зала случаят със задържан вчера британски терорист, издирван с червена бюлетина от Интерпол, като поискаха извънредно изслушване на  вътрешния министър Иван Демерджиев и на председателя на ДАНС Пламен Тончев и на няколко пъти подчертаха, че британецът е имал връзки с народна представителка от ДБ. 

Колкото до нагласите на останалите парламентарни сили за шансовете за кабинет с третия мандат, от ДПС, поне на този етап се чуват позитивни сигнали. Партията ще работи за съставяне на редовно правителство, увери лидерът ѝ Мустафа Карадайъ. "Ние сме заявили в предизборната кампания и след изборите, че ще положим усилия да има редовен кабинет, защото без да се излезе от политическата криза, няма как да преодолеем останалите кризи. Така че ние ще дадем своя принос да има редовен кабинет. Както виждате правим това и досега."

Корнелия Нинова беше лаконична: "Имаме план, ще го обсъдим на Национален съвет!"

На "Възраждане" по-скоро не може да се разчита за подкрепа с оглед на ултиматумите от страна на Костадин Костадинов, повторени днес в отговор при какви условия партията му би подкрепила кабинет с третия мандат.

"Искаме референдум за еврото, искаме оттегляне на решението за предоставяне на оръжия за Украйна, искаме оттегляне на решението за въвеждане на опасното атомно американско гориво в АЕЦ "Козлодуй".

Стефан Янев пък изрази готовността на "Български възход" да вземат третия мандат за съставяне на правителство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ