Ще оцелее ли "сглобката" на кабинета "Денков"? (обзор)

Ще оцелее ли сглобката на кабинета Денков? (обзор)

Ще оцелее ли "сглобката" на кабинета "Денков"? (обзор)

Ще оцелее ли кабинетът на премиера Николай Денков до края на 9-месечния период преди да се извърши ротацията с Мария Габриел? Това е основният въпрос, който вълнува депутатите, след като днес беше внесен втория вот на недоверие към правителството, а заседанието на парламента се провали поради липса на кворум. От ГЕРБ обвиниха партньорите си в така наречената "сглобка" в трайно неизпълнение на записаните ангажименти в управленската програма. ПП-ДБ насочиха вниманието към предстоящото приемане на бюджета за следващата година. Делян Пеевски пое поста председател на парламентарната група на ДПС след оставката на Мустафа Карадайъ, а лидерът на "Възраждане" обяви, че трусовете в ДПС са предизвикали "ден на траур в парламента". А от ИТН прогнозираха, че правителството може да падне и без да се налага вот на недоверие. Ето какво се случи през днешния политически ден: 

"През следващите пет седмици Народното събрание има да изпълни три изключително важни задачи за държавата - да приеме навреме Държавния бюджет за 2024 г., да направи дългоочакваните промени в Конституцията и да приеме правилата и да започне процедурата за избор на новата Антикорупционна комисия. От това как ще бъдат решени тези задачи зависи как ще се развива България през следващите години", каза в началото на правителственото заседание премиерът акад. Николай Денков. 

Трябва да се търси смяна на състава на Централната избирателна комисия. Той не отразява реалността в момента. Това трябва да го направи Народното събрание, заяви премиерът акад. Николай Денков, който днес отговаря на въпроси на граждани и медии на живо на страницата на Министерския съвет във Фейсбук. Според премиера скандалът с машините преди първия тур на местните избори трябва да бъде изчистен, но смяна на министри, които си вършат професионално работата в момента не стои на дневен ред. Денков добави, че трябва да работят с всички партии, които подкрепят кабинета, и че ще търсят подкрепата за промяна на Конституцията.

"БСП за България", "Възраждане", "Има такъв народ" и независим депутат внесоха в Народното събрание втория вот на недоверие срещу правителството с мотиви неспособност на кабинета да осигури националната сигурност и отбраната на страната.

Избрахме тази тема, тъй като най-ярко илюстрира неспособността на това правителство да отговори адекватно на предизвикателствата пред страната, каза зам.-председателят на парламентарната група на "БСП за България" Атанас Зафиров. По думите му, се засилват геополитическите кризи от всякакъв характер. Правителството вместо да осигурява стабилност и спокойствие, съпътства и способства тези кризи да ни засегнат пряко, смята Зафиров. 

ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС трябва да продължат да работят заедно. Цяла България чака бюджета, има вето което трябва да се отхвърли. Ще трябва да работим заедно, всички сме платени от народа, за да сме в парламента и ще ги чакаме. Няма да се регистрираме, ако днес ГЕРБ и ДПС не дойдат в зала, заяви преди заседанието съпредседателят на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков. По думите му те са готови на разговори с партията на Бойко Борисов.

Парламентът обаче така и не събра кворум за започване на първото заседание след местните избори. И двата опита в пленарната зала да се съберат 121 депутати удариха на къмък. Депутатите на ГЕРБ отрано започнаха да се събират за заседание на парламентарната си група, за да решат дали ще продължат да участват в управлението заедно с "Продължаваме промяната - Демократична България". Групата на ПП-ДБ, която също беше в парламента, не се регистрира. А след като вчера стана ясно, че председателят на ДПС Мустафа Карадайъ е подал оставка, днес депутатите на движението не се явиха в Народното събрание. Така при първия опит да се даде начало на заседанието в залата се регистрираха само 73 депутати от "Възраждане", БСП и "Има такъв народ" и независимият Радостин Василев. При втория опит, половин час по-късно, те вече бяха 67 и председателят на Народното събрание Росен Желязков насрочи следващото заседание на НС за утре, 9 ноември, от 9 часа.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов разчете случващото се така: "Трусовете в ДПС предизвикаха днешния ден на траур в парламента. ПП-ДБ и ГЕРБ са солидарни с Движението за права и свободи и излязоха от зала, може би тъгувайки за Мустафа Карадайъ". По думите му държавата се превръща все повече в лична собственост на двама трима души. 

А Делян Пеевски остана единствен председател на парламентарната група на ДПС след оставката на Мустафа Карадайъ. Тази сутрин, още преди парламентарната група да обяви официално решението Карадайъ беше премахнат като съпредседател на групата на сайта на Народното събрание и вече присъства само като неин член. Карадайъ подаде оставка като председател на ДПС вчера, а ръководството на движението се поема от Ахмед Доган до конференцията на партията през февруари, на която се очаква бъде избран председател.

Това управление от самото начало е трудно за всички участници в него. Не можем да кажем, че възниква нова политическа позиция, която да доведе до преразглеждане на целите, според които беше създадено това управление, заяви съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов. 

Междувременно стана ясно, че в следващите няколко дни ГЕРБ ще формулира позицията си дали ще остане част от "сглобката" или неЗа целта в сряда ще заседават структурите в София, на следващия ден - Изпълнителната комисия, а в събота във Велико Търново е насрочено Национално съвещание на ГЕРБ. В старата столица ще присъстват всички избрани кметове на общини, всички областни ръководители на партията, както и парламентарната група.

"В момента сме се фокусирали върху това дали се изпълняват всички записани в програмата ангажименти от страна на изпълнителна и на законодателната власт. На пръв прочит има сектори, в които има трайно неизпълнение на програмата. Управленската програма на България за този мандат е за 18 месеца. В момента сме се фокусирали върху това дали се изпълняват всички записани в нея ангажименти от страна на изпълнителната и законодателната власт. Смятам, че този анализ ще продължи още няколко часа, но на пръв прочит има сектори, в които има трайно неизпълнение на записаните ангажименти в Управленската програма, заяви председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова

"Изключително важно в момента е ГЕРБ да си върне физиономията. Управляваме с либерални партии - да, но основният ни принцип е колкото се изкарва, толкова да се харчи. Това гарантира устойчивост и е честно да не задължаваме младите хора да ни плащат дълговете. Защото 3% дефицит означава нещо лошо. Това е задлъжнялост - взимането на нов дълг е лошо нещо. Липсата на мерки за намаляване на дефицита, е лошо нещо. 5% лихва на 2.3 милиарда евро нов дълг - това са близо 250 милиона лева лихва годишно. Това не е добре! Призовавам Асен Василев да не отваря кутията на Пандора и да не води държавата към задлъжняване. Всички искат да се правят на добри, само че дълговете се трупат и лихвите са вече милиарди на година. Кой ще ги плаща? Не виждам мерки, които да гарантират връщането на тези дългове", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на извънредно заседание на партията. 

"Може да не се стигне до вот на недоверие, като ги гледам какво се случва в зала. Може пък да си падне това правителство и без да се налага вот на недоверие. Вижте какво се случи в зала, ДПС и ГЕРБ не влязоха, ПП-та и ДБ-та влязоха, но не се регистрираха, саботираха собственото си управление", коментира председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов.

В отговор на думи на съпредседателя на ПГ на ПП-ДБ Кирил Петков, Йорданов коментира, че ПП-ДБ лидират с помощта на ГЕРБ и ДПС. "Да си отидат при Делян Пеевски да го питат какво могат да правят, какво не могат да правят, да получат разрешение, да му занесат по едно кафе. Подозирам, че трябва да отидат да занесат едно кафе на Ахмед Доган. Доколкото разбирам той ще е човекът, който ще управлява. Христо Иванов знае пътя към "Росенец", да вземе едно поясче с патенце и да доджапа до "Росенец", добави Тошко Йорданов. 

"Стана навик на цялото правителство да търси вината в ЦИК, в ДАНС, в другите институции, а гражданите продължаваме да чакаме отговорите на няколко въпроса: какво точно се случи в Министерството на електронното управление, защо беше направен този опит да се изнася тази информация, какво стана със заявлението на един министър, че лидер на политическа партия е поискал от него да разпределя неправомерно пари и да се печелят проекти от определени фирми. ЦИК си свърши работата по най-добрия начин. Няма как да кажа, че изборите са минали успешни, при положение че има два пъти повече сигнали за нарушения и толкова много недействителни бюлетини", заяви в Полски Тръмбеш вицепрезидентът Илияна Йотова

Според вицепрезидентът няма да има скоро парламентарна криза. "Това е извиване на ръце от различни партии на сглобката, които никога не са имали обща идея и визия за управление", добави Йотова. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ