Ценовата стабилност - големият проблем на България по пътя към еврозоната

Ценовата стабилност - големият проблем на България по пътя към еврозоната

Ценовата стабилност - големият проблем на България по пътя към еврозоната

За мен големият проблем е критерият за ценова стабилност, който България още не е изпълнила по пътя си за членство в еврозоната. Това заяви изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия (ЕК), отговарящ за икономиката в интерес на хората, Валдис Домбровскис в академично слово, след като днес беше удостоен с почетното звание "Доктор хонорис кауза" на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) на церемония във висшето училище. 

Званието на Домбровскис, който е на посещение у нас, се присъжда за значителния му принос към изграждането и укрепването на Икономическия и паричен съюз на ЕС, за засилване на международната роля на еврото, търговската политика на Съюза и икономиката в интерес на хората.

Валдис Домбровскис посочи, че преди всичко поемането по пътя към присъединяване към еврото означава поставяне на България в сърцето на европейския проект. Както всяка една страна, подготвяща се да приеме еврото, България трябва да изпълни четирите критерии за конвергенция – ценова стабилност, стабилност на обменния курс, стабилни публични финанси и сближаване на лихвените проценти.

"Ние виждаме, че вероятно България ще изпълни критериите за дългосрочните лихвени проценти, стабилността на валутния курс в рамките на валутния механизъм ERM II и стабилните публични финанси, каза Домбровскис. За мен големият проблем е критерият за ценова стабилност, който България все още не е изпълнила, каза той и добави, че днешната висока инфлация по света затруднява изпълнението на тази задача. Да, неблагоприятните външни обстоятелства водят до забавяне на плановете за присъединяване на България към еврото", посочи Домбровскис, цитиран от БТА.

Според Домбровскис присъединяването към еврозоната обаче трябва да остане крайната цел и следва да се случи веднага, след като бъдат изпълнени условията, надявам се, след не повече от година. Той допълни, че EК ще продължи да работи в България в това направление.

България все още не е изпълнила критерия за инфлацията за присъединяване към еврозоната от началото на 1 януари 2024 г., каза Домбровскис в отговор на въпрос от студенти в рамките на церемонията. Това е обединено становище на експертите на правителството и експертите на ЕК. България не изпълнява този критерий с доста голям марж, посочи той. Домбровскис отбеляза, че инфлацията е един индикатор, който не се променя много бързо и няма да се промени през следващите няколко месеца. От януари виждаме, че инфлацията ще се увеличава и това остава най-главният проблем за мониторинг и за справяне от страна на България, за да бъде готова за влизане в еврозоната с всички критерии, каза още еврокомисарят.

Според него присъединяването към еврозоната не е панацея само по себе си и автоматично няма да оправи всички проблеми и да доведе до ръст.  Страната ни трябва да се замисли върху макроикономическите си политики, които сега са доста добри, трябва да работи върху проблемите на конкурентоспобосността. 

Част от словото на Домбровскис беше посветено на руската агресия в Украйна. Измина една година, след като Русия започна своята агресия срещу суверенна и независима страна - съседна Украйна. ЕС и нашите съюзници оставаме единни в подкрепата на Украйна и срещу Русия, предоставяме военна подкрепа и ще продължаваме тази подкрепа до победата, каза Домбровскис. Той посочи, че това е първият път в историята на ЕС, когато се предоставя военна подкрепа на воюваща страна. 

Тази брутална война на Русия пред прага на Европа няма признаци на отслабване. Ние сме решени да продължим подкрепата за Украйна да освободи своята територия и да победи във войната, каза еврокомисарят. Той каза, че това не е само регионален конфликт по границите на ЕС, това е заплаха за глобалната архитектура за сигурност.

Валдис Домбровскис отбеляза още, че въпреки всичко европейската икономика продължава да функционира и продължава интегрирането в единния пазар.

Вицепремиерът Атанас Пеканов, който присъства на церемонията, изрази благодарност и уважение към работата на Валдис Домбровскис в името на Европа в последните близо 10 години. Европа и европейският икономически и паричен съюз преживяха много през последните 10 години - бяха поставени на редица изпитания, излязоха от тях по-силни и механизмите, които разработихме през тези години, ни направиха по-силни като съюз, посочи Пеканов. Той добави, че тези механизми носят икономически растеж, запазват работните места, стабилността и сигурността в Европа. Еврото продължава да се утвърждава като втората най-важна валута в света и ще продължи да бъде, а по този начин дава и основата за нашето икономическо развитие, посочи Пеканов. В същото време популярността на еврото също расте сред гражданите, които са в еврозоната - от 66 процента, на над 80 процента, отбеляза още той. 

По-късно изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис се срещна с президента Румен Радев. Основните теми на разговор между двамата бяха влизането на България в еврозоната и изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост. 

"Служебното правителство успя да овладее всички най-важни фактори, които генерират инфлацията", каза президентът Румен Радев в уводните си думи преди началото на срещата. Държавният глава посочи, че в исторически, географски и културен план България винаги е била неделима част от Европа. Той отбеляза, че инвестициите и търговският обмен на България в огромната си част са със страни от еврозоната и ЕС.  

"Нашето членство в еврозоната и в Шенген е стратегическа цел за България и нейното постигане ще бъде логичен и заслужен завършек на процесите на интеграция", посочи Радев. Той благодари на Валдис Домбровскис и на ЕК за подкрепата, която са оказали на служебното правителство, което, по думите на държавния глава, е успяло да постигне най-големият напредък по пътя към еврозоната, предава БТА.

"От страна на Европейската комисия ще продължим да подкрепяме България при влизането в еврозоната, надяваме се това да се случи в определените срокове и отлагането да не е дълго", отвърна Валдис Домбровскис.

Президентът Радев отбеляза, че имаме едни от най-ниските цени на газа и гарантирана стабилност на доставките – дългосрочни търгове за доставка на газ от различни доставчици, завършен интерконектор с Гърция, газ от Азербайджан на много изгодни цени и свободен гарантиран достъп до терминалите за втечнен газ на Гърция и Турция. 

"Имаме най-ниските цени на горивата в ЕС – на бензина и дизела, силен и независим енергиен сектор, чрез който се гарантира предвидимост и подкрепа на бизнеса и всички небитови потребители. Това дава спокойствие и възможност за дългосрочно планиране. Всичко това доведе до пречупване на тренда на инфлация и аз съм убеден, че тя ще продължи да намалява с добри темпове", отбеляза Радев. 

Българският президент увери Валдис Домбровскис, че ще бъдат взети мерки за намаляване на високите цени у нас и овладяване на инфлацията.

"Очаквам и парламентът в началото на април да приеме необходимите закони в спешен порядък. Убеден съм, че членството ни в еврозоната ще доведе до ползи за страната, в това трябва да се уверят и българските граждани", посочи Радев. Той изрази надежда българската изпълнителна власт да създаде условия да се запази покупателната способност на българите и след приемането на еврото, както и да се запази конкурентоспособността на българската икономика. 

Мерките за овладяване на инфлацията в България, която е основна пречка за влизане в еврозоната проработиха, отчете пък служебният премиер Гълъб Донев, който също имаше среща с Домбровскис.

"Това, което служебното правителство от август месец миналата година направи и постигна, е от октомври месец да имаме един непрекъснат спад на инфлационните индекси в България", каза той на съвместен брифинг с еврокомисарят.

От своя страна Валдис Домбровскис отново потвърди, че е възможно страната ни да въведе еврото през 2025 година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ