Васил Велев с революционен призив за бойкот на австрийски стоки и услуги. Идеята му не срещна одобрение

Васил Велев с революционен призив за бойкот на австрийски стоки и услуги. Идеята му не срещна одобрение

Васил Велев с революционен призив за бойкот на австрийски стоки и услуги. Идеята му не срещна одобрение

България да демонстрира малко по-голяма твърдност по отношение на отказът на Австрия да ни пусне в Шенген, предложи председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.

„Ние бихме подкрепили по-твърда реакция от страна на правителството. Защо не наложим вето на някоя австрийска инициатива? Трябва да има призиви за непазаруване на австрийски стоки и неползване на австрийски услуги. Трябва да има и правителствена, и обществена реакция", заяви Велев в ефира на Нова телевизия.

Пропуснатите ползи от приемането ни само по въздух и вода са над 1 млрд. лева годишно, тъй като по-голямата част от стокообората е по сухопътните транспортни коридори, коментира той.

Според Велев, България е показала, че е равна с останалите, но бива третирана като второ качество. „Това е неприемливо за българския бизнес и ние настояваме за по-твърда реакция”, посочи Велев. Според него трябва да се търсят такива средства за въздействие, които да дадат мотив на политически фактори в Австрия да променят позицията си.

По думите му, австрийският транзитен транспорт трябва да бъде контролиран по-добре - така, както иска Австрия. "В края на миналата седмица на моста при Видин се образуваха огромни опашки от тирове, след като митниците започнаха усилени проверки на камионите, пътуващи към Австрия и тази мярка работи", посочи Велев. "Австрия иска от нас това и ние ще ги проверяваме повече време", каза той.

Велев допълни, че според него държавата не се възползва максимално от предимствата на географското си местоположение.  

Призивът на Васил Велев за национален отпор на Австрия, която пречи на пътя ни към сухопътния Шенген, обаче не срещна одобрение. 

„Грешка е да се бойкотира австрийският бизнес в България“, каза в Търговище лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, цитиран от БНР.  „Австрийският бизнес у нас работи активно за приемането ни в шенгенското пространство. Бих препоръчал на нашите организации незабавно да направят една кръгла маса и да поканят целия австрийски бизнес в България. И заедно да се обърнат към канцлера на Австрия, към тяхното политическо ръководство, че това е в ущърб и на двете държави“, каза Борисов. Той добави, че пълноправното членство на България в Шенген ще е от полза и за двете държави. Бойкотът в рамките на европейското семейство е недопустима идея, отсече още лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

„Това е политически въпрос (присъединяването на България към Шенгенското пространство и официалната позиция на Австрия по този процес – бел. авт.) и като такъв той трябва да бъде решен на политическо равнище. Бойкотът на австрийски стоки и бизнес в България не е решение, а като силно зависими икономики една от друга, каквито са българската и австрийската, победител няма да има и двете страни ще понесат щети“, заяви Филип Купфер, търговски съветник към Посолството на Австрия в България, цитиран от БТА.

Мнение по темата изрази и председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов. „Българската търговско-промишлена палата е организация с 55 000 члена и счита споменатия подход за неефективен. Не съм чул това изказване, но няма да чуете (подобно нещо – бел. авт.) от БТПП. Ние разглеждаме всички инвеститори тук като наши съюзници, разглеждаме повечето от тези фирми като носители на високи стандарти не само като техника, а и в социалната сфера. Казаното е по-скоро изолирано и то не се споделя от повечето представители на българския бизнес“, коментира Симеонов. 

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ