Временната забрана за внос на украински продукти приета

Временната забрана за внос на украински продукти приета

Временната забрана за внос на украински продукти приета

От 24 април до 30 юни се ограничава временно достъпа на над 20 продукти, с произход Украйна до територията на България. Сред тях са: мека и твърда пшеница; пшенично брашно; семена от слънчоглед; слънчогледово масло; царевица; пчелен мед и пчелни продукти; сурово мляко; сухо мляко; млечен концентрат; орехи; лешници; яйца; птиче месо; свинско месо; овче и козе месо; ръж; ечемик; овесени ядки; сорго; елда; нишестета, инулин, пшеничен глутен; соя; ленено семе; рапица; вино; винен оцет; етилов алкохол. Новината обяви на брифинг в Министерския съвет министърът на земеделието Явор Гечев. Той уточни, че страната ни остава солидарна с Украйна и ще осигури транзит на храните през нашата територия. 

"България на практика последва примера на три други държави с опасенията, че нашият пазар е пренаситен от култури. Имаме продукция за няколко милиарда, която считаме, че ако не вземем допълнителни мерки, трудно ще я реализираме на пазара и ще търпим много сериозни загуби", посочи Гечев.

Сред аргументите, които Явор Гечев посочи, са вече спрените коридори към редица други европейски държави, които ще бъдат пренасочени към Румъния и съответно през България. "Българското правителство реагира съобразно информацията и правомощията, които има. Включително има сериозни опасения от съседни държави по отношение на фитосанитарните качества на редица от продуктите. Знаете, че някои от държавите имат унищожена продукция, има положителни тестове за неразрешени в ЕС препарати. На тази база беше взето това решение", изтъкна министърът на земеделието.   

Гечев нееднократно повтори, че България очаква да се приеме работещо общоевропейско решение за "коридорите на солидарността“ и не очаква страната ни да бъде санкционирана заради решението от днес.

Той уточни, че при бърза реакция от страна на Брюксел забраната може да бъде отменена и преди 30 юни.

Министърът на земеделието призова земеделските производители това решение да не оказва влияние на цените, тъй като по думите му пазарът и без това е тежко пренаситен. "Няма условия за покачване на цените, тъй че ние ще партнираме, включително на земеделските производители. Призивът ни е да използваме този прозорец за продажбата на българска продукция, защото след това няма да има много мерки, които да можем да направим", каза той.

Явор Гечев съобщи, че по последна информация на европейско ниво ще има среща, в която ще участват и министрите на земеделието, и еврокомисарят по земеделие. Упорито се търсят решения, съвместно с държавите, при които има проблеми, каза министърът на земеделието.  

"Ние смятаме, че устойчивото решение е общоевропейско решение на проблема. Това днес е една крайна мярка, но бяхме принудени, защото няколко държави предприеха едностранни мерки и рискът за България се увеличи сериозно. Експертите направиха анализ на мерките. Подкрепата ни за Украйна продължава. Днес ще имаме среща с ЕК. Има по-сериозно разбиране от тяхна страна колко важен проблем е това за нас. 16% от заетите са в земеделието, над 7 млрд. продукция. Ние не можем да позволим българските производители да бъдат засегнати по този начин. Продължаваме диалога с ЕК. Гарантираме транзита през територията на България. Очакваме трайно решение от ЕК, гарантиращо, че това са коридори на солидарност, а не продукцията да остава в страните около конфликта", каза икономическият министър Никола Стоянов. 
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ