Заводът за горене на отпадъци в София ще си търси ново финансиране

Заводът за горене на отпадъци в София ще си търси ново финансиране

Заводът за горене на отпадъци в София няма да се осъществи с финансиране от оперативна програма "Околна среда", както беше предвидено, а ще си търси ново. Това обявиха на съвместен брифинг министърът на околната среда Росица Карамфилова и кметът на Столична община Йорданка Фандъкова. 

Проектът е от 2018 г., отбеляза министър Карамфилова. За завода в ОПОС са предвидени общо 177 млн. лв., като 70 млн. от тях вече са преведени по сметката на Столична община. По думите ѝ, екоминистерството е предупреждавало Столичната община, че ще се стигне до този развой.

"Сега министерството на околната среда и водите ще направи всичко възможно да не се допусне загуба на средства по ОПОС", посочи Карамфилова. МОСВ се надява да успее да предоговори програмата с ЕК, в противен случай дължим огромни финансови корекции в размер на милиони левове, уточни тя.

Кметът на София Йорданка Фандъкова призна, че общината си е давала сметка, че проектът е труден и рисков, но важен за столицата. Тя коментира, че основната процедура за избор на изпълнител на инсталацията е била обжалвана "на всички възможни инстанции" от участниците. Според нея това е довело до забавянето на проекта.

Проектът за инсталацията за производство на енергия от RDF гориво е последната завършваща фаза на общата система за управление на отпадъци на София и това е проектът, който премина през всички проверки на Европейската комисия (ЕК) и компетентни дирекции, коментира кметът. Общата стойност на проекта е бил 369 млн. лв., от които 58,2% финансиране по ОПОС.

Сега Столична община ще търси друго финансиране, например по механизма RepowerEU или Фонда за модернизация към Министерството на енергетиката. Вероятно с тях ще се изгради жп линия, която да извозва РДФ отпадъци към циментовите заводи, както и ще се изпълнят проекти за разделно събиране на отпадъци в София. Останалите средства министерството ще пренасочи за индексация на договори за строителство на ВиК проекти, които също са под риск.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ