Здравната комисия ще обсъжда изисквания за определяне на заплатите в болниците

Здравната комисия в парламента ще заседава извънредно, за да обсъди предложения за въвеждане на минимални изисквания при определяне на размера на заплатите в лечебните заведения.
В началото на юни трите управляващи партии предложиха законодателни промени в тази насока, които бяха отхвърлени от инициативния комитет, организиращ протестите под наслов "Бъдеще в България".
Днешното заседание беше насрочено, малко след като младите лекари от протеста "Бъдеще в България" разпространиха покана за кръгла маса по темата със заплащането на труда, планирана за 2 юли, сряда. Те са поканени на заседанието и ще участват със свои представители.
Миналия четвъртък в ефира на "Хоризонт" протестиращите представиха свои предложения за законодателни промени, които обвързват минималните възнаграждения на специализантите с размера на минималната работна заплата и чрез тях се увеличава ставката за нощен труд. Нужно е адекватно заплащане и на извънредния труд, обясни Калина Божилова, стажант-лекар.
"По Кодекса на труда годишно е законно да имаш 150 часа максимум извънреден труд. Като пример един от нашите организатори на протеста за година е изработил 500 часа. Имайте предвид, че всичко над това не му се заплаща, тъй като няма механизми, които да го регулират", добавя Божилова.
Проектът на управляващите партии предвижда минималните възнаграждения на медицинския персонал в болниците, финансирани от Здравната каса или от държавния бюджет, да се определят чрез отрасловия колективен трудов договор. Работещите да получават допълнително по 6 лева на час за нощен труд и по 3 процента върху основната си заплата за повишена квалификация.
Заложени са и глоби до 30 хиляди лева за заведения, които не изпълняват минималните изисквания за заплащане на труда.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.