Земеделският министър обяви нова инициатива „Кошница с грижа”

Общество

Земеделският министър Пламен Абровски обяви нова инициатива, от която се очаква цените на основните хранителни продукти да паднат с над 10% и обясни, че новите мерки срещу спекулата предвиждат промоциите в търговските вериги да не бъдат за сметка на доставчика. 

„Искаме споделена отговорност между различните участници във веригата - 50:50 поделена между производители и търговски обекти. Конкуренцията в бранша е жестока, но трябва да има някаква честност. Ефектът от мерките ще бъде положителен, съвсем скоро ще обявим инициатива „Кошница с грижа” - първа стъпка от множество действия за поевтиняване на основните стоки. Очаква се вследствие на това цените да паднат с над 10%. В нея доброволно се включват всички вериги - както големи, така и малки”, съобщи земеделският министър в ефира на Нова телевизия. 

Според него е недопустимо вносните продукти да имат по-малка надценка от българските, за да се продават по-лесно.

„Пример е прясното мляко, но има продукти, които са по-евтини у нас, отколкото, ако бъдат внесени, но са недостатъчно количество. Най-къса доставка има при големите търговски вериги, а при малките квартални магазинчета има най-голямо оскъпяване, а аз искам да им дам достъп до земеделските производители. Създадох работна група, която скоро ще може да ми каже да променим сайта на ведомството, така че всеки малък търговски обект да има информация за тях”, посочи още Абровски. 

По думите му, амбицията му е да срещне магазинчетата с производителите на местно ниво.

„Предишният директор Мавровски каза, че не са го пускали на „Капитан Андреево”, затова не е знаел какво се случва. Попита ме може ли вече да отиде там, аз не разбрах кой му е попречил. Другата или по-другата седмица ще отида лично аз на КПП, за да видим целия процес. Европейската комисия е идвала на одит, щом тя е сигурна в системата за контрол на храните по границата, кой съм аз да се усъмня”, уточни министърът. 

Той увери, че след взимане на проба от слънчоглед, всеки кораб се запечатва на пристанището в Бургас. „Служител на БАБХ разпечатва и отпечатва пратката отново, описва го след преработка и извършва цялостен контрол”, разкри Абровски. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Нова Зеландия оттегли подкрепата си за президента на ФИФА Джани Инфантино
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Британската петролна и газова компания BP се завръща за работа във Венецуела
На днешната дата, 15 август. Голяма Богородица
САЩ завършиха успешно първите ключови тестове за противоракетната система „Златен купол“
Защо Ричард Брансън съветва срещу копирането на неговата сутрешна рутина?
Пет стратегии за продажби, които ще ви помогнат да постигнете целите си за растеж
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура