Бъдещата Комисия за енергийно и водно регулиране безпристрастна, но не съвсем

Бъдещата Комисия за енергийно и водно регулиране безпристрастна, но не съвсем

Бъдещата Комисия за енергийно и водно регулиране безпристрастна, но не съвсем

Бъдещата Комисия за енергийно и водно регулиране няма да бъде напълно безпристрастна в решенията си според промените в Закона за енергетиката, съобщи сайтът 3е-news. В проекта за изменение е добавена алинея към сегашния Закон за енергетиката, според която безпристрастността „не засяга тясното сътрудничество, при необходимост, с други национални органи, нито общите политически насоки, давани от правителството, които не са свързани с регулаторните правомощия и задължения на комисията“.

Останала е идеята Комисията да взема решения по безпристрастен и прозрачен начин и независимо от пазарните интереси. Бъдещите експерти няма да търсят и получават преки инструкции от правителството или от друго публично или частно лице при изпълнение на регулаторните им функции. Според промените комисарите ще вземат решенията си и без да се влияят от лични и корпоративни интереси, като се ръководят от това, което ще е най-полезно за обществото.

От името на комисията отпада думата „държавна” и тя вече ще се казва Комисия за енергийно и водно регулиране. Според вносителя - служебното правителство, за осигуряване на по-голяма независимост на регулатора той трябва да се избира от парламента, а не от Министерския съвет, както досега, предаде БТА. Затова и не може да се нарича „държавна”.

Проектът разделя комисията на две – един състав по въпросите на енергетиката и друг - по въпросите на водоснабдяването и канализацията.  Предвижда се разширяване на обхвата на публикуваната от комисията информация, както и ограничаване на броя на закритите заседания на двата й състава.

Служебното правителство се е отказало от двойното увеличение на заплатите на ДКЕВР. Когато проектът бе пуснат за обществено обсъждане преди месец, в него се предвиждаше почти двойно увеличение на заплатите на председателя и членовете на ДКЕВР. Според текстовете председателят трябваше да получава 8393 лв. вместо сегашните 4929 лв. Заплатата на членовете на комисията се увеличаваше от сегашните 4505 лв. до 7951 лв. В новия вариант тези текстове са отпаднали, припомня в. „Труд“. Завишени са обаче изискванията за професионален опит от 3 на 5 години за всички членове на комисията и се премахва изричното условие в състава да има поне по един икономист и юрист.

Ако законопроектът бъде приет, след три месеца ще трябва да бъдат избрани нови комисари и председател на Комисията за енергийно и водно регулиране. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ