Българинът иска еднопартийно управление

Българинът иска еднопартийно управление

Голяма част от българите (44%) искат еднопартийно управление. Голяма коалиция между ГЕРБ и БСП е предпочитан вариант от 12%. Значително по-ниска е подкрепата за конфигурации с участието на ДПС, показват данните от проучване на обществено-политическите нагласи в периода 20-25 юли т.г., осъществено от Института за модерна политика (ИМП).

Проучването е направено преди старта на предизборната кампания за предстоящите парламентарни избори, която ще започне фактически след разпускането на 42-то Народно събрание и назначаването на служебно правителство от президента. Проучването е проведено и преди конгреса на БСП, който се проведе вчера, и не отчита евентуални промени в обществените нагласи, предизвикани от извършените в левицата промени.

Българинът иска бъдещият министър председател да притежава качества като некорумпираност, отговорност,  професионализъм и откритост.

Ако изборите бяха на 25 юли, ГЕРБ биха получили преднина от повече от 13% спрямо БСП. Делът от респондентите, които заявяват подкрепа за партията на Бойко Борисов е 27,2%, докато подкрепата социалистите възлиза на 13,5%.

Проучването регистрира стабилна трета позиция на ДПС - 7,3% с тенденция към растеж. Делът на респондентите, които заявяват подкрепа за партията на Николай Бареков „България без цензура” възлиза на 6% при самостоятелно участие в предсрочния вот.

Подкрепата за Реформаторския блок се стабилизира отчетливо над изборната бариера, като делът от респондентите, които заявяват подкрепа за тази коалиция, регистриран в настоящето проучване възлиза на 4,5%, отчитат още социолозите. АБВ получава 4%, което показва сериозен потенциал на формацията на Георги Първанов да получи представителство в бъдещия парламент, показва още анализът им.

Ако изборите бяха на 25 юли, националистическите формации - Национален фронт за спасение на България (НФСБ) и „Атака”, не биха получили достатъчна подкрепа за спечелване на представителство в 43-то Народно събрание. Делът от респондентите, които в проучването заявяват подкрепа за НФСБ и за партията на Волен Сидеров е по 2,4%.

Всички останали политически субекти, които се очаква да участват в предстоящите избори, на този етап получават под 1% електорална подкрепа, като за РЗС и ВМРО тя се доближава най-плътно до тази горна граница, посочват от ИМП.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ