Световните сили и Иран се споразумяха за ядрената програма на Техеран

Световните сили и Иран се споразумяха за ядрената програма на Техеран

Световните сили и Иран постигнаха споразумение по ядрената програма на Техеран след 8-дневни преговори и 2 дни след крайния срок, съобщиха световните агенции.

До споразумението се стигна след инфарктни преговори, в които до последния момент имаше различия по ключови въпроси.

Окончателният вариант на документа трябва да бъде готов до 30 юни. До тогава преговарящите страни – Иран и  САЩ, Русия, Китай, Франция, Великобритания и Германия, ще продължат разговорите по прилагането на детайлите.

Еврокомисарят Федерика Могерини, координатор на световните сили, заяви на пресконференция, че резултатите от преговорите дават надежда за постигане на окончателното споразумение до крайния срок 30 юни, което ще изисква и одобрението на Съвета за сигурност на ООН.

Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф повтори същите думи, но на фарси.

Както се очакваше, Израел критикува мирното споразумение. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че това е заплаха за страната му. В изявление, разпространено от пресслужбата му се повтаря познатата теза, че така се улеснява сдобиването на Техеран с ядрено оръжие, което ще бъде използвано за терор в региона, припонят се и агресивни изявления на ирански власти срещу Израел.

Рамката на споразумението за ядрената програма на Иран включва няколко основни акцента.

Иран е съгласен да съкрати с около 2/3 инсталациите за обогатяване на уран. В момента страната има 19 хиляди центрофуги и според постигнатата договорка ще ги намали до 6 104 центрофуги. Само 5 060 от тях ще обогатяват уран за период от 10 години.

Иран се съгласи да намали запасите с нискообогатен уран от 10 000 килограма до 300 килограма 3,67% нискообогатен уран за 15 години.

Всички центрофуги и обекти за обогатяване на уран ще бъдат под наблюдението на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Иран е съгласен да не изгражда нови съоръжения за обогатяване на уран за период от 15 години.

Към момента Иран може да се сдобие с достатъчно материал за едно оръжие за масово поразяване за 2 до 3 месеца. Този срок ще бъде удължен най-малко за една година, за период най-малко от 10 години според тази работна рамка.

Ядреният обект „Фордо" няма да бъде използван като място за обогатяване на уран и ще се използва само за мирни цели като ядрен, физически, изследователски център.

Иран ще обогатява уран само в съоръжението в „Натанз", където ще останат само 5 060 центрофуги за 10 години.

МААЕ ще има редовен достъп до всички ядрени обекти на Иран, включително до „Натанз" и „Фордо".

Иран се съгласява реакторът за тежка вода в Арак да не произвежда плутоний и да бъде преправен с цел мирни ядрени изследвания и производство на радиоизотопи. Сърцевината на реактора ще бъде унищожена или ще бъде изнесена от страната. Иран ще изнесе цялото гориво от реактора извън страната. Ще продаде останалата част от тежката вода на международния пазар за период от 15 години. Няма да може да изгражда допълнителни реактори за тежка вода за 15 години.

Ако Иран спазва поетите ангажименти, санкциите ще бъдат премахнати.  Американските санкции ще бъдат премахнати поетапно. Всички резолюции на Съвета за сигурност на ООН за иранския ядрен въпрос ще бъдат отменени едновременно, ако Иран спази ключовите точки (обогатяване, „Фордо", Арак, военното измерение, прозрачност).

Американските санкции срещу Иран заради тероризъм, нарушаване на човешките права и балистичните ракети ще останат в сила.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ