Франция е почти парализирана от протестите срещу новия трудов кодекс

Франция е почти парализирана от протестите срещу новия трудов кодекс

Всички синдикати във френската гражданска авиация призоваха за стачка на 3,4 и 5 юни. Решението ще бъде взето днес. Те настояват за спиране на съкращенията и предоговаряне на социалната рамка.

От днес ще стачкуват и част от служителите в железопътния транспорт. Най-големият синдикат в обществения транспорт в Париж планира безсрочна стачка от четвъртък, която щe засегне и парижкото метро. Друг голям синдикат се организира за стачка от 10 юни, когато започва европейското първанство по футбол. Двете организации искат отмяна на новия трудов кодекс и подновяване на преговорите за доходите.

От вчера в стачка е и заводът за изгаряне на отпадъци в Иври, който приема парижкия боклук.

15 дни след началото на стачката в петролната индустрия, кризата се усложнява. 6 от 8 рафинерии, пет от които на Total, или не работят, или работят на празен ход. Според анализаторите блокирането на рафинериите струва близо 40 млн. евро седмично. Total продължава да зарежда бензиностанциите, но вчера 650 все още нямаха горива или разполагат с ограничени количества според статистиката на „Фигаро“.

Стачка започна вчера и на няколко пристанищни петролни терминали. 41 танкера чакат в залива на Марсилия.

Правителството от своя страна не отстъпва от спорния закон, който дава значителна свобода при преговорите между отделните работодатели и служителите им.

Президентът Франсоа Оланд заявява днес в интервю, цитирано от „Монд“, че няма да се откаже от проекта за нов кодекс на труда, тъй като той е необходим за прогреса на страната.   

Премиерът Мауел Валс отмени официалната си визита в Канада в средата на месеца заради растящото социално напрежение.  

Според социологическите допитвания, въпреки неудобствата, 46% от французите подкрепят стачкуващите, съобщава „Журнал дьо диманш“.

Най-спорните текстове в закона са:

- Запазването на 35-часовата работна седмица само условно. Предприятията могат да договарят с локалните синдикати по-дълга или по-къса работна седмица за определен период от време. Горната граница е 46 часа за 16  седмици.

- Работодателите получават по-големи права да режат заплатите.

- Отпада строгата регулация при назначаване и освобождане. Това прави по-лесно за работодателите да наемат нови хора, но и да съкратят служители.

- Работодателите ще имат по-голяма свобода при преговорите за отпуските, включително при бременност и  сватба, които в момента са строго регламентирани от закона.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ