10 души се изправят пред съд в Германия за трагедията на парада в Дуисбург

10 души се изправят пред съд в Германия  за трагедията на парада в Дуисбург

Десетима са обвинени за смъртта на 21 души на възраст между 18 и 38 години в трагедията по време на музикалния фестивал Love Parade в германския град Дуисбург през 2010 г. Обвиненията са повдигнати срещу четирима служители на компанията организатор на музикалното събитие Lopavent и шестима членове на администрацията на Дуисбург, посочва Би Би Си. Те са обвинени в непредумишлено убийство и причиняване на тежки физически травми.

Повече от 500 души бяха ранени на Парада на любовта, организиран на 24 юли 2010 г. 21 намериха смъртта си, когато стотици хиляди се сблъскаха в тесен тунел, който бе единственият вход към терена на фестивала. „Събитие, в което хората искаха да се забавляват, да танцуват, се превърна в ужасна трагедия”, припомни на пресконференция главният прокурор на Дуисбург Хорст Биен.

Жертвите бяха освен от Германия и от Австралия, Италия, Холандия, Китай, Босна и Херцеговина и Испания. Първоначално провинция Северен Рейн-Вестфалия разследва 16 заподозрени за инцидента, повечето от които бяха официални лица - представители на администрацията на града. Те бяха обвинени в нехайно планиране на събитието и лошо управление на тълпата. По-късно обвиненията срещу шестима от тях са били свалени поради липса на доказателства, обясни прокурорът.

Две години след трагедията, през 2012 г., кметът на Дуисбург Адолф Зауерланд беше принуден да напусне поста си след референдум, в който гражданите посочиха, че той е пренебрегнал предупрежденията, че съоръжението за преминаване на хората е твърде малко. Теренът на фестивала бе отворен за достъп близо два часа по-късно от обещаното, което доведе до блокаж на хората в тунела, където нямаше високоговорители за контрол на тълпата и до смъртта на жертвите.

Германският Парад на любовта стартира като импровизирано парти в основната търговска улица на Берлин през 1989 г., след което стана годишно поклонение и сборище на милиони фенове на електронната музика от целия свят. С течение на времето посещаемостта му нарасна изключително, превръщаки го в събитие без еквивален в другите страни по света. Наложи се държавата да покрива разходите по почистването след него, които ставаха все по-големи. Това и шумът доведха до остро недоволство сред берлинчани. Ето защо в последните години парадът се измести извън германската столица. Един от създателите му - Dr. Motte - дори се оттегли от него, заявявайки че събитието не е каквото е било и е станало твърде комерсиално.  

След трагедията на фестивала в Дуисбург, който беше посетен от 1 400 000 души, събитието вече не се организира. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ