3 причини, поради които руската икономика може да оцелее без да изпадне в криза още 5 години
Военновременната икономика на Русия може да се окаже разгърната за дългосрочен план - или поне по-дълго от очакваното. Екип от икономисти не е убеден, че Русия скоро ще изпадне в икономически колапс, както предполагат някои анализатори.
Вместо това, икономическите възможности на Русия „изключват почти всякакъв шанс за сериозна криза, предизвикана от вътрешни фактори, в перспектива от поне три до пет години“, пишат трима автори в доклад за Центъра за анализи и стратегии в Европа (CASE).
Документът се противопоставя на схващанията, че кризата в Русия ще настъпи още през следващата година - аргумент, изтъкван от икономисти като Юрий Городниченко. Анализаторът от Калифорнийския университет в Бъркли заяви пред Business Insider, че кризата ще бъде предизвикана от забавянето на енергийната търговия на Москва и недостига на долари. Дори наблюдателите вътре в страната очакват борба през 2025 г., включително опасност от стагнация.
Но въпреки че Москва със сигурност ще се сблъска с предизвикателства в даден момент, авторите на CASE предупреждават да не се превръщат трудностите в доказателство за криза в близко бъдеще.
Вместо това, според тях, тези три тенденции ще запазят устойчивостта на Русия.
1. Не подценявайте вътрешното търсене
Според доклада вътрешният пазар на Русия е подценяван фактор за устойчивостта на страната. След нахлуването на Москва в Украйна местното потребление поддържа икономиката на страната, като вътрешното търсене измества износа като основен двигател на растежа.
„Само в строителния сектор през 2023 г. са потребени до 30 млн. тона стомана (увеличението спрямо предходната година възлиза на 9%), докато преди войната, през 2021 г., са изнесени малко над 15 млн. тона“, казва CASE.
Военните усилия на Москва увеличават покупателната способност на милиони хора, тъй като нуждата от войници повишава заплатите в цялата страна. Тъй като на фронта е необходима повече работна сила, нарастващият недостиг на работна ръка у дома задълбочава тенденцията за повишаване на заплатите. Руснаците с по-ниски доходи се възползваха най-много от това, тъй като набраните войници до голяма степен произхождаха от икономически затруднените региони. На свой ред тези домакинства харчеха много за стоки от първа необходимост, произведени в страната.
В същото време по-заможните домакинства са се възползвали от високите лихвени проценти в Русия, които са увеличили приходите от инвестиции, се казва в доклада.
2. Устойчиви военни разходи
Някои прогнозират незабавна рецесия, ако руската война в Украйна някога приключи, като твърдят, че огромният военен бюджет на Кремъл е причина за продължаващото оцеляване на икономиката.
Но нарастващите военни разходи на Москва не са неустойчиви, смята екипът на CASE. Въпреки че разходите за отбрана и национална сигурност сега ще представляват 40% от всички федерални разходи, в доклада се отбелязва, че Кремъл има възможности за финансиране.
Например, Москва разполага с „огромно пространство“ за вземане на вътрешни заеми, като се има предвид, че съотношението на дълга на руското правителство към БВП от 18,1% не е значително по съвременните стандарти. В същото време правителството постоянно увеличава данъчната тежест както за физическите, така и за юридическите лица. През следващата година дългогодишната плоска ставка на данъка върху доходите ще бъде заменена с прогресивна данъчна скала.
Номиналните данъчни ставки за бизнеса са изправени пред годишно увеличение, равняващо се на около 1 процентен пункт от БВП между 2023 и 2025 г.
3. Инфлацията и опасенията, свързани с труда, не са проблем
Екипът на CASE признава, че по-големите разходи и по-високите заплати са довели до инфлация, но заяви, че тя не би трябвало да представлява сериозна заплаха.
Тъй като ръстът на цените достигна 8,54% през октомври, това е добра новина за Москва, тъй като едноцифрената инфлация няма да предизвика забавяне. Вместо това тя най-вероятно ще бъде третирана като „нова норма“. Русия може да очаква и облекчаване на трудовите отношения с течение на времето. Макар че според оценките през 2023 г. в страната ще липсват до 5 млн. работници, съкращаването на излишната заетост сред корпорациите може да освободи 2 млн. работници, смятат от CASE.
В доклада се споменават и обсъждания за ограничаване на лесния достъп до висше образование и евентуално въвеждане на изискване за обучение в техническите колежи. Разглеждат се и промени в миграционната политика, които биха довели до привличане на повече работна ръка.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.