30 години от ядрената катастрофа в Чернобил
Днес светът отбелязва 30 години от най-трагичния ядрен инцидент в историята на човечеството - аварията в Чернобил.
Експлозията в Четвърти реактор на украинската АЕЦ възникна 01:23 ч. местно време на 26 април 1986 г., по време на проверка на безопасността на централата от техническия екип. Основна причина за аварията е човешкият фактор. Счита се, че процедурните нарушения са спомогнали за инцидента. Едно от тях е недостатъчна комуникация между операторите и служителите, отговарящи за безопасността. По-късно става известно, че голяма част от информацията за работата на реакторите е била обявена за военна тайна и засекретена. Включително и фактът, че този тип реактори при липса на добро охлаждане увеличават мощността си. Станалата авария с частично разтопяване на активната зона е била укрита, вместо да се анализира и доведе до знанието на персонала, за да не се повтори.
Аварията става повод за мигновената смърт на 30 души. Заради нея над Европа се разнася радиационен облак, който причинява впоследствие заболявания на хилуда. Смята се, че взривът е изхвърлил радиация в атмосферата, еквивалентна на тази от 200 ядрени бомби. Около 155 000 кв. км са заразени с радиоактивни материали, от които почти 52 000 кв. км - със силно радиоактивните елементи цезий-137 и стронций-90, които са с период на полуразпад съответно 30 и 28 години. Броят на пряко и косвено засегнатите от аварията е 9 млн. души.
След взрива стотици хиляди са били евакуирани от домовете им в Украйна, които са били силно облъчени от радиацията. Днес достъпът до мястото на ядрената електроцентрала в разстояние от 30 км е забранен.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.