8,5 хил. милионери са напуснали Русия през 2022 година

8,5 хил. милионери са напуснали Русия през 2022 година

В края на 2022 г. Русия са напуснали 8,5 хил. милионери.Това показват данните на консултантските компании Henley & Partners и New World Health, представени в последния  доклад за миграцията на богати граждани по света

Миналата година анализаторите прогнозираха най-голямото изселване на богати руснаци в историята на страната под тежестта на санкциите заради войната в Украйна и в опитите им да намерят по-безопасно място за съхранение на пари и инвестиции. Очакваше около 15 хил. доларови милионери ще напуснат Русия наведнъж, което е 15% от общия им брой в края на 2021 г. Новите данни показват, че изселилите се руски милионери са с 43,4% по-малко от очакваното.

H&P обяснява това несъответствие с факта, че прогнозата се основава на цифрите и тенденциите, които се наблюдават от януари до юни 2022 г.

„Намаляването на прогнозираните цифри беше повлияно както от санкционните мерки (например закриването на много програми за инвестиционно гражданство и пребиваване за руснаци, закриването на чуждестранни банкови сметки), така и от специфичните за страната механизми, които затрудняваха известни богати хора да се преместят в друга държава“, обясниха от H&P.

В същото време Bloomberg по-рано отбеляза, че след като са били под санкции, най-богатите руски граждани не са спрели да получават дивиденти от своите компании.

„Западните санкции по същество затвориха вратата пред руските милиардери и ги тласнаха още повече към Кремъл. Това увеличава контрола на Русия върху техните средства и подкрепя призивите на руския президент Владимир Путин да инвестират в руския бизнес “, каза тогава Лиана Семчук, анализатор в британската консултантска фирма Sibylline.

Според класацията на H&P в края на 2022 г. най-много богати граждани са напуснали Китай - около 10,8 хил. Най-голям брой пристигнали милионери е регистриран в Обединените арабски емирства (ОАЕ) - 5,2 хил. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Имейлът не е мъртъв — но вашата стратегия може би е. Ето как да я съживите
Япония вдигна изтребители, след като руски стратегически бомбардировачи прелетяха над Японско море
На фокус следващите седем дни: Избори в Аржентина, отчети от „Великолепната седморка" и заседания на Фед и ЕЦБ
Как успешните лидери се изправят на крака след провал
На днешната дата, 25 октомври. Рождениците днес
Канцлерът Мерц очаква САЩ да освободят германското подразделение на „Роснефт“ от санкции
Цитат на деня
Орбан: Унгария работи върху начин за заобикаляне на американските санкции срещу руските петролни компании