Япония, Великобритания и Италия разработват заедно изтребител от следващо поколение

Япония, Великобритания и Италия разработват заедно изтребител от следващо поколение

Япония, Великобритания и Италия обединяват своите проекти за изтребители от следващо поколение в ново партньорство, обхващащо Европа и Азия, предаде Ройтерс.

Това е първото голямо индустриално отбранително сътрудничество на Япония извън Съединените щати след Втората световна война.

Сделката, за която Ройтерс съобщи през юли, има за цел да пусне в експлоатация усъвършенстван фронтов изтребител до 2035 г. чрез комбиниране на ръководения от Великобритания проект Future Combat Air System, известен също като Tempest, с японската програма F-X в начинание, наречено Глобална програма за военновъздушно сътрудничество (GCAP), се казва в изявление на трите страни в петък.

На фона на инвазията на Русия в Украйна и засилващата се китайска военна активност около Япония и Тайван, споразумението може да помогне на Япония да се противопостави на нарастващата военна мощ на по-големия си съсед и да даде на Великобритания по-голяма роля в сигурността в регион, който е ключов двигател на глобалната икономика растеж.

„Ангажираме се да поддържаме основан на правила, свободен и отворен международен ред, който е по-важен от всякога във време, когато тези принципи се оспорват, а заплахите и агресията нарастват“, се казва в съвместно изявление на лидерите на трите страни

Този месец Япония ще обяви план за военно надграждане, който се очаква да удвои разходите за отбрана до около 2% от брутния вътрешен продукт за пет години.

Британският премиер Риши Сунак отделно каза, че страната му трябва да остане на върха на отбранителната технология и че сделката ще осигури нови работни места.

Британската BAE Systems PLC, японската Mitsubishi Heavy Industries и италианската Leonardo ще ръководят работата по дизайна на самолета, който ще има усъвършенствани цифрови възможности в сферата на изкуствения интелект и кибервойната, обяснява японското министерство на отбраната.

Съвместим с НАТО

Европейският производител на ракети MBDA също ще се присъедини към проекта, заедно с производителя на авионика Mitsubishi Electric Corp. Rolls-Royce PLC, IHI Corp и Avio Aero ще работят по двигателя, добави министерството.

Трите държави обаче все още не са уточнили някои подробности за това как ще продължи проектът, включително споделяне на работата и къде ще се проведе разработката.

Други страни също може да се присъединят към проекта, каза Великобритания, като добави, че изтребителят, който ще замени нейните Typhoon и ще допълни флотилия на страната от F-35 Lightning, ще бъде съвместим с изтребители, управлявани от други партньори в НАТО.

Потвърждението на плана идва няколко дни, след като компаниите във Франция, Германия и Испания се договориха за следващата фаза на конкурентна инициатива за изграждане на изтребител от следващо поколение, който може да влезе в експлоатация от 2040 г.

Съединените щати, които се ангажираха да защитават и трите страни чрез членството си в НАТО и отделен пакт за сигурност с Япония, също приветстваха съвместното споразумение между Европа и Япония.

„Съединените щати подкрепят сътрудничеството на Япония в областта на сигурността и отбраната със съюзници и партньори с подобни възгледи, включително с Обединеното кралство и Италия“, се казва в съвместно изявление на Министерството на отбраната на САЩ и Министерството на отбраната на Япония.

Първоначално Япония обмисляше изграждането на следващия си изтребител с помощта на Lockheed Martin, който беше предложил самолет, комбиниращ корпуса на F-22 с летателните системи от изтребителя F-35.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ