Астронавтите от капсулата „Starliner“ остават космически заложници, НАСА каза, че не знае кога ще може да ги върне

ЕС

Двама астронавти на НАСА, чието връщане на Земята закъснява вече повече от месец, ще останат на Международната космическа станция /МКС/, докато инженерите приключат работата по проблемите, засягащи тяхната капсула Starliner на „Boeing“, казаха официални лица в четвъртък и цитирани от Associated Press.

Тестовите пилоти Бъч Уилмор и Суни Уилямс трябваше да посетят орбиталната лаборатория за около седмица и да се върнат в средата на юни, но повредите на тласкачите и изтичането на хелий от новата капсула Starliner на Boeing накараха НАСА и Boeing да ги задържат по-дълго.

Мениджърът на програмата за комерсиални полети на НАСА Стив Стич каза, че мениджърите на мисията не са готови да обявят дата за връщане. Целта е Уилмор и Уилямс да се върнат на борда на Starliner, но се рацглеждат и резервни варианти, добави той. "Ще се върнем у дома, когато сме готови", каза Стич.

След спирането на програмата за космическите совалки, НАСА нае частни компании за превози на астронавти до МКС, като плати на "Боинг" и "Спейс Екс" милиарди щатски долари. Това беше първият изпитателен полет на "Боинг" с екипаж на борда.

Капсулата " Starliner " беше изстреляна на 5 юни. Първоначално планираното за 18 юни завръщане беше отложено за 26 юни, а впоследствие - за неопределено време, припомня агенцията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 23 до 29 март
Иран атакува Израел, докато САЩ водят преговори за край на войната
На днешната дата, 24 март. Имен ден празнуват Зарко, Захари, Захарина, Хари
Шефът на толуправленето: Системата за средна скорост намали нарушителите на пътя три пъти
Сенатът на САЩ потвърди кандидатурата на Мълин за министър на вътрешната сигурност
Агенцията за социално подпомагане публикува условията за компенсации заради скъпите горива
Последен ден за подаване на заявления за гласуване в чужбина
Времето: Остава облачно, на много места с валежи от дъжд