Байдън е подложен на силен натиск да удари Иран след убийството на американски военни

Байдън е подложен на силен натиск да удари Иран след убийството на американски военни

Байдън е подложен на силен натиск да удари Иран след убийството на американски военни

Убийството на трима американски военнослужещи и раняването на десетки други от подкрепяни от Иран бунтовници в атака с дрон срещу американска база в Йордания натрупва политически натиск върху президента Джо Байдън да нанесе директен удар срещу Иран - ход, който той не желае да направи от страх да не разпали по-широка война, пише Ройтерс.

Вариантите за отговор на Байдън могат да варират от удари по иранските сили вън и дори вътре в Иран или избор на по-предпазлива ответна атака единствено срещу директно отговорните бойци, казват експерти.

Американските сили в Близкия изток са били атакувани повече от 150 пъти от подкрепяни от Иран сили в Ирак, Сирия, Йордания и край бреговете на Йемен след избухването на войната между Израел-Хамас през октомври.

Но до нападението в неделя срещу американската база, известна като „Кула 22“, близо до североизточната граница на Йордания със Сирия, атаките не бяха смъртоносни. Това позволи на Байдън политическото пространство да отговори в ответните действия, нанасяйки удари по подкрепяните от Иран сили, без да рискува пряка война с Техеран.

След атаката Байдън каза, че Съединените щати ще отговорят, без да дава повече подробности.

Републиканците обвиниха президента, че е оставил американските сили без нужната защита, чакайки деня, в който дрон или ракета ще се изплъзне на отбраните системи и ще нанесе удар. Според тях в отговор Байдън трябва да удари Иран.

„Той остави нашите войски като патици на открито“, каза републиканският американски сенатор Том Котън. „Единственият отговор на тези атаки трябва да бъде опустошително военно отмъщение срещу терористичните сили на Иран, както в Иран, така и в Близкия изток“, добави той.

Конгресменът републиканец Майк Роджърс, който е председател на Комисията по въоръжените сили в Камарата на представителите, също призова за действия срещу Техеран.

„Отдавна е време президентът Байдън най-накрая да потърси отговорност от терористичния ирански режим и неговите екстремистки поддръжници за атаките, които са извършили“, каза Роджърс.

Бившият президент Доналд Тръмп, който се надява да се изправи срещу Байдън на тазгодишните президентски избори, описа нападението като „последствие от слабостта и капитулацията на Джо Байдън“.

Администрацията на Байдън каза, че полага много усилия, за да защити американските войски по света.

Един демократ открито изрази загриженост, че стратегията на Байдън за ограничаване на конфликта Израел-Хамас до Газа се проваля.

„Както виждаме сега, това излиза извън контрол. Започва да се очертава като регионална война и за съжаление Съединените щати и нашите войски са в опасност“, каза демократът Барбара Лий, подновявайки призивите за прекратяване на огъня в Газа.

Не е толкова просто

Конгресменът от Демократическата партия Сет Моултън, който е бил четири пъти в Ирак като морски пехотинец, се противопостави на призивите на републиканците за война, като каза, че „възпирането е сложно, войната е по-лоша“.

„За кокошите ястреби, призоваващи за война с Иран, вие правите това, което иска врага. Бих искал да ви видя как ще изпратите синовете и дъщерите си да се бият“, каза Мултън. „Трябва да имаме ефективен, стратегически отговор според нашите условия и график“, добави той.

Експертите предупреждават, че всякакви удари срещу иранските сили в Иран могат да принудят Техеран да отговори със сила, ескалирайки ситуацията по начин, който може да въвлече Съединените щати в голяма близкоизточна война.

Джонатан Лорд, директор на програмата за сигурност в Близкия изток в Центъра за нова американска сигурност, каза, че удар директно в Иран ще повдигне въпроси за Техеран относно оцеляването на режима.

„Когато правите нещата открито, вие създавате голяма ескалация за иранците“, каза Лорд.

Чарлз Листър от базирания във Вашингтон Институт за Близкия изток заяви, че вероятният отговор би бил свързан с удар срещу значима цел или отстраняване на високопоставен боец от подкрепяни от Иран групировки в Ирак или Сирия.

„Това, което се случи тази сутрин, беше на съвсем различно ниво от всичко, което тези проксита направиха през последните два до три месеца. Н въпреки всички призиви да се направи нещо в Иран, не виждам тази администрация да се хване на тази стръв“, каза Листър.

Все пак Лорд и други експерти признават, че Израел е удрял ирански цели в Сирия в продължение на години, без да отказва Иран от действия в региона. Наскоро бяха убити четирима високопоставени членове на Иранската революционна гвардия при удар в Сирия.

През последните месеци Съединените щати също са нанасяли удари по цели, свързани с Иран, извън страната. През ноември американската армия заяви, че е ударила съоръжение, използвано не само от подкрепяната от Иран групировка, но и от Иранската революционна гвардия.

Но Листър каза, че САЩ са атакували иранци извън територията в миналото, като удара през 2020 г. срещу висшия ирански генерал Касем Солеймани.

„Така че до известна степен, ако ударите достатъчно силно и достатъчно високо, имаме опит от миналото, който показва, че Иран може да мигне първи“, каза Листър.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ