Балтийските държави прекъсват връзките си с руската електропреносна мрежа

 Балтийските държави прекъсват връзките си с руската електропреносна мрежа

Повече от три десетилетия след обявяването на независимост от Съветския съюз, Естония, Латвия и Литва се готвят да се изключат от руската електрическа мрежа и да се присъединят към мрежата на ЕС, пише Би Би Си.

Двудневният процес започна днес, като на жителите е казано да заредят устройствата си и да се запасят с храна и вода. На мнозина е казано да не използват асансьори - докато в някои райони светофарите ще бъдат изключени.

Гигантски часовник ще отброява последните секунди преди рая на прехода на знаменателна церемония в столицата на Литва в неделя, на която ще присъства председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

След това трите нации официално ще се oткъснат от така наречената енергийна мрежа Brell, която ги свързва с Русия и Беларус от края на Втората световна война.

Мрежата Brell – съкращение за Беларус, Русия, Естония, Латвия, Литва, се контролира почти изцяло от Русия и отдавна се смята за уязвимост за бившите съветски републики, които сега са членки на НАТО.

След като се изключат от нея, трите държави ще работят в „изолиран режим“ за около 24 часа, разчитайки само на собствена енергия, преди да се интегрират в европейската мрежа през Полша.

„Сега премахваме способността на Русия да използва електрическата система като инструмент за геополитическо изнудване“, каза министърът на енергетиката на Литва Зигимантас Вайчунас пред агенция Франс прес.

„Това е кулминацията на усилията, положени в продължение на повече от 10 или 20 години, за намаляване на тази енергийна зависимост“, каза пред Би Би си проф. Дейвид Смит от Балтийския изследователски отдел към университета в Глазгоу.

„Когато балтийските държави се присъединиха към ЕС и НАТО, всички говореха, че те са енергиен остров, който все още зависи от тази съвместна електрическа мрежа с Беларус и Русия“, каза Смит. „Това вече е напълно счупено.“

„В повишена готовност“

Напрежението между балтийските държави и Русия, които споделят обща граница с дължина 874 километра, нарасна след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

Оттогава поредица от предполагаеми саботажи, засягащи електрически кабели и тръбопроводи в Балтийско море, предизвикаха опасения, че Москва може да отмъсти на трите страни за изключването им от мрежата Brell.

През последните 18 месеца най-малко 11 кабела в Балтийско море са били повредени. В скорошен случай кораб от руския „сенчест флот“ от петролни танкери беше обвинен в повреда на главната енергийна връзка на Естония във Финския залив. От Кремъл отказаха коментар.

НАТО не обвини Русия, но отговори, като стартира нова патрулна мисия в региона, наречена Baltic Sentry.

„Не можем да изключим някакъв вид провокация. Ето защо латвийските и чуждестранните органи за сигурност са в повишена готовност“, каза президентът на Латвия Едгарс Ринкевичс в сряда.

„Ясно е, че има рискове, ние го разбираме много добре“, повтори латвийският премиер Евика Силиня. „Но рисковете са идентифицирани и има план за действие в извънредни ситуации.

През последните месеци бяха провеждани чести оперативни тестове за аварийни, за да се подпомогне подготовката за потенциални целеви атаки срещу енергийната система, каза говорител от Центъра за върхови постижения в енергийната сигурност на НАТО пред Би Би Си.

Ръководителят на Центъра за киберсигурност на Естония Герт Ауваарт каза пред медията в изявление, че Русия „може да се опита да използва този период, за да създаде несигурност“, но подчерта, че поради международното сътрудничество Естония е „добре подготвена дори за най-лошите сценарии“.

Той добави, че кибератаките срещу страната са се увеличили след нахлуването на Русия в Украйна и варират от „DDoS атаки до по-сложни, целенасочени операции срещу правителствени агенции и фирми“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ