Съюзниците на Украйна предупреждават Европа да не се връща към руския газ като част от мирно споразумение

Съюзниците на Украйна предупреждават Европа да не се връща към руския газ като част от мирно споразумение

Най-близките съюзници на Украйна предупредиха Европейския съюз да не подновява отново работата руските газопроводи като част от потенциално мирно споразумение, предаде Си Ен Би Си.

Призивът идва малко след като „Файненшъл таймс“ съобщи, че служители на ЕС обмислят дали да възстановят газовите потоци от Русия към Европа като част от споразумение за прекратяване на дългогодишната война в Украйна.

Докладът, който беше публикуван на 30 януари и цитира неназовани източници, запознати с дискусиите, посочва, че идеята е била одобрена от някои служители на ЕС като един от начините за намаляване на регионалните енергийни разходи.

Естония, член на НАТО, която споделя 294-километрова  граница с Русия, е сред онези, които призовават 27-членния блок да не разчита отново руските газопроводи.

Източноевропейската страна заяви, че ЕС не трябва да си позволява да стане зависим от руската енергия като част от мирното споразумение в Украйна, отбелязвайки, че възстановяването на газовите потоци би било несъвместимо с целта на блока да прекрати постепенно вноса на руски изкопаеми горива до 2027 г.

„Виждали сме в историята, че Русия използва енергията като оръжие. Русия многократно е демонстрирала това – и затова връщането назад не е добро решение по никакъв начин“, каза пред Си Ен Би Си Кадри Елиас-Хиндоала, директор на отдела за санкции и стратегически стоки на Естония.

Европа трябваше да си научи урока, когато руските сили нахлуха в Грузия през 2008 г., каза Елиас-Хиндоала, като добави, че войната в Украйна оттогава е потвърдила важността на намирането на алтернативни доставчици и подобряването на енергийната независимост на блока.

„Нашата позиция е много ясна: трябва да увеличим максимално санкциите и да ограничим максимално вноса на енергия от Русия“, каза тя.

От своя страна Европейската комисия заяви, че „не прави никакви връзки“ между подновяването на потоците от руски газ и мирните преговори в Украйна.

„Когато и да имаме такива разговори, когато дойде този момент, това ще бъде с Украйна и ние не потвърждаваме никакви връзки, докладвани в статията...  каквито и да е връзки между транзита на газ през Украйна и всякакви мирни преговори“, каза говорителят на ЕС Паула Пиньо на брифинг за в четвъртък.

Планът на ЕС, каза Пиньо, остава да се придържа към постепенното спиране на руския газ. Блокът прие 15-ия пакет от санкции срещу Русия в края на миналата година, опитвайки се да отслаби още повече руския военен и индустриален капацитет.

„Една от най-лошите идеи в историята на света“

Литва заяви, че осигуряването на край на боевете в Украйна трябва да стане с пълното участие на Киев.

Украинският президент Володимир Зеленски подчерта това в интервю за Асошиейтед прес по-рано този месец, като предупреди, че би било „много опасно“ да се изключи Киев от преговорите между САЩ и Русия за това как да се сложи край на инвазията.

Говорейки по време на виртуална изява на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, президентът на САЩ Доналд Тръмп каза на 23 януари, че би искал да се срещне с руския президент Владимир Путин „скоро“, за да намери начин за прекратяване на войната в Украйна.

Бившият външен министър на Литва Габриелиус Ландсбергис каза, че перспективата за мир чрез зависимост от руския газ е „доказано една от най-лошите идеи в историята на света“.

„Предложението за възстановяване на тази катастрофална политика не е нищо повече от плюене върху гробовете на нейните невинни жертви“, написа Ландсбергис в публикация в социалните медии на 30 януари.

Дори в случай на край на войната в Украйна, президентът на Литва Гитанас Науседа предупреди, че географското положение на страната му може да я направи уязвима за по-широк конфликт. Страната с население от 2,8 милиона граничи с руския ексклав Калининград на запад и със съюзника на Москва Беларус на изток.

Промяна в доставките на газ в Европа

Износът на руски газ за Европа през Украйна спря в началото на 2025 г., отбелязвайки края на продължилото десетилетия господство на Москва над енергийните пазари в региона.

Украинският президент Зеленски каза тогава, че прекратяването на транзита на руски газ през неговата страна за Европа представлява „едно от най-големите поражения на Москва“ и призова САЩ да доставят повече газ в региона.

Междувременно Русия предупреди, че страните от ЕС вероятно ще пострадат най-много от промяната на доставките. Москва все още може да изпраща газ по тръбопровода „Турски поток“.

Полша, верен съюзник на Украйна и друга европейска държава, която граничи с руския Калининград, също призова страните от ЕС да не отварят отново руските газови потоци.

„Мога само да се надявам, че европейските лидери ще извлекат поуки от агресията на Русия срещу Украйна и че ще вземат решение никога да не възстановяват изпомпването на газ през този тръбопровод“, каза полският президент Анджей Дуда в интервю за Би Би Си миналия месец.

Коментарите му се отнасяха за газопровода „Северен поток 1“, който свързва Русия и Северна Германия през Балтийско море.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 6 февруари. Имен ден празнуват Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светлин, Светльо, Светла
IT-гигантът Dell отмени дистанционната и хибридна работа за служителите си
Финансовият министър: Над 4 млрд. лева от Бюджет 2024 г. ще бъдат прехвърлени за плащане към настоящия
Бил Гейтс отписа практическите шансове на Intel за възстановяване на бизнеса
Израелска тв: Тръмп гледа към Мароко и два района в Сомалия за преселване на жителите на Газа
На днешната дата, 6 февруари. Имен ден празнуват Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светлин, Светльо, Светла
Борисов защити назначенията на нови зам.-министри, били съгласувани с коалиционните партньори
Съюзниците на Украйна предупреждават Европа да не се връща към руския газ като част от мирно споразумение