Британският парламент прие спорния законопроект за нелегалната имиграция

Британският парламент прие спорния законопроект за нелегалната имиграция

Британският парламент прие спорния законопроект за нелегалната имиграция

Парламентът на Великобритания прие законопроект за нелегалната миграция, който трябва да позволи на властите да експулсират от страната хора, които са влезли нелегално и са подали молба за убежище. Законопроектът, който беше одобрен от Камарата на общините през април, получи зелена светлина от Камарата на лордовете във вторник вечерта.

Сега единственото нещо, което дели решението от това да влезе в сила като закон, е подписването му от крал Чарлз III, което трябва да се случи в близко бъдеще. Законопроектът беше внесен от правителството през март 2023 г. и има за цел да реши проблема с масовата нелегална миграция, която се увеличава всяка година. Ръководителят на британския кабинет Риши Сунак обеща да превърне борбата с нелегалните имигранти, които пристигат в страната на надуваеми лодки през Ламанша, една от основните цели на своето премиерство. Бъдещият закон ще даде право на министерството на вътпешните работи да задържа нелегални имигранти, да не разглежда молбите им за убежище и да ги депортира в сигурни трети страни, включително Руанда, с която Обединеното кралство е сключило споразумение за това. Вярно е, че за това правителството ще трябва да изчака решението на Върховния съд. В края на юни Лондонският апелативен съд обяви тази практика за незаконна.

Правителството подчертава, че в момента по-голямата част от нелегално влезлите в страната търсещи убежище лица са млади мъже, които всъщност са икономически мигранти.

Законопроектът за нелегалната миграция беше критикуван във вторник от ООН. В съвместно изявление на службите на Върховния комисариат за правата на човека (UNHCHR) и бежанците (UNHCR), законодателната инициатива на Лондон се нарича "отстъпление от задълженията на страната съгласно международното право за правата на човека и правото за бежанците".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ