Чарлз Трети подкрепя проучване на връзките на британската монархия с робството

Чарлз Трети подкрепя проучване на връзките на британската монархия с робството

Чарлз Трети подкрепя проучване на връзките на британската монархия с робството

Бъкингамският дворец заяви, че сътрудничи на независимо проучване, изследващо връзката между британската монархия и търговията с роби през 17-ти и 18-ти век, предаде Би Би Си. Крал Чарлз Трети приема въпроса „много сериозно“, се казва в изявлението.

Изследването се извършва от Университета на Манчестър с Historic Royal Palaces

Бъкингамският дворец предоставя на изследователите пълен достъп до кралските архиви и кралската колекция.

Проучването, докторантски проект на историка Камила де Конинг, се очаква да приключи през 2026 г.

И кралят, и принцът на Уелс по-рано изразиха личното си съжаление от страданието, причинено от търговията с роби.

Говорейки по време на пътуване до Руанда миналата година, кралят каза, че не може да опише „дълбочината на личната си скръб“ от страданието, причинено от търговията с роби.

При посещение в Ямайка миналата пролет принц Уилям каза, че робството е отвратително, „никога не е трябвало да се случва“ и „завинаги петни нашата история“.

„Кралят иска да продължи задълбочаването на разбирането си за влиянието на робството, след като се възкачи на трона. Това е въпрос, който негово величество приема с голяма сериозност. Като се има предвид сложността на проблемите, е важно те да бъдат проучени възможно най-задълбочено“, заявиха от Бъкингамския дворец.

Изявлението на Бъкингамския дворец е в отговор на в. „Гардиън“, който публикува невиждан досега документ, който показва, че през 1689 г. търговецът на роби Едуард Колстън е прехвърлил акции на Royal African Company на крал Уилям Трети.

Кралят също каза, че всяка държава от Общността на нациите, наричана в миналото Британската общност, трябва да вземе собствено решение дали да е конституционна монархия или република.

Той каза, че е наясно, че корените на организацията на Британската общност „се простират дълбоко в най-болезнения период от нашата история“ и каза, че признаването на грешките от миналото е „разговор, чието време е дошло“.

В момента има 14 кралства на Британската общност в допълнение към Обединеното кралство, където кралят държавен глава.

Докторантката Де Конинг каза, че „кралските особи често биват пренебрегвани, когато става въпрос за търговията с роби“.

Тя каза за програмата World at One на BBC Radio 4: „Изглежда, че те просто подпечатват укази, но всъщност са много ангажирани като дипломатически играчи“.

„Надявам се да променя тази гледна точка, за да можете да видите, че има много повече връзки между колонизаторите и монарха, отколкото някога са били разследвани или някога са били забелязвани“, добави тя.

Едмънд Смит, който ръководи проекта на Де Конинг, каза, че короната „често е била оставяна извън дискусиите“ относно трансатлантическата търговия с роби, наричайки това „важна дупка в познанието, която трябва да бъде запълнена чрез изследване“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ