ChatGPT написа писма до Зеленски и Путин и план за мирен договор от името на Шолц

ChatGPT написа писма до Зеленски и Путин и план за мирен договор от името на Шолц

Чатботът ChatGPT състави план за мирно споразумение, с което да се сложи край на войната в Украйна по задание на германското издание Berliner Zeutung. Част от този план са и две писма – до Зеленски и Путин, също написани от ChatGPT от името на германския канцлер Олаф Шолц.

В посланието да Зеленски „Шолц пише“ за подкрепа на териториалната цялост на страната, както и за подкрепа на възстановяването на Украйна след края на конфликта и призовава за незабавно прекратяване на военните действия.

Във второто послание, адресирано до Путин в документа "Шолц" се предлага изтегляне на войските до 24 февруари 2022 г., предаване на ДНР и ЛНР на Украйна като автономии в замяна на "законодателна защита на правата на руския език и население".

В "мирния план", написан по молба на германско издание, се отбелязва и необходимостта ООН, ОССЕ и ЕС да наблюдават изпълнението му.

Германското издание подробно разяснява какви въпроси и задания е отправило към ChatGPT и публикува пълните текстове на писмата и проекта за мирен план.

Като отправна точка екипът на вестника поставя като задача на изкуствения интелект как да се сложи край на войната в Украйна и въвежда следното задание: „Да предположим, че мирните преговори се провеждат след повече от година война. Влезте в ролята на неутрален ръководител на преговорите и напишете проект за мирен договор. Договорът изисква компромиси и от двете страни, но така че да създаде основа за дълготрайна стабилност, за да не избухне конфликтът отново.“

В първата част на този разговор с ChatGPT журналистите първо възложили на изкуствения интелект да анализира политическата ситуация в навечерието на войната в Украйна и да предложи възможни стратегии за решение. „ChatGPT даде оценка на това как Владимир Путин и Володимир Зеленски биха реагирали на различни предложения и искания.“, пояснява изданието и прави важно уточнение: „Най-красноречивият и усъвършенстван речеви изкуствен интелект и неговата най-нова версия GPT-4 използва знания от септември 2021 г., тоест няколко месеца преди нападението на Русия над Украйна. Дори и на базата на тази информацияа ChatGPT прогнозира, че конфликтът в Украйна е по-вероятно да прерасне във война - дори преди конфликтите за Тайван.“

Във втората част на разговора, отново по задание на вестника изкуственият интелект формулира две писма, които канцлерът Олаф Шолц би могъл да напише до президентите на Украйна и Русия, Владимир Селенски и Владимир Путин, за да ги убеди да постигнат прекратяване на огъня и да започнат мирни преговори.

Накрая ChatGPT изготвя проект на мирен договор, в който посочва и възможни компромиси за двете враждуващи страни. Ето какво гласят заданията за писмата и мирния договор и  отговорите на изкуствения интелект с GPT-4.

Задание: „Влезте в ролята на секретаря на германския правителствен ръководител Олаф Шолц и формулирайте писмо до Володимир Зеленски. Писмото трябва да убеди Зеленски да се съгласи на прекратяване на огъня и на мирни преговори.“

Писмото от ChatGPT до Зеленски

Уважаеми президент Зеленски,

Пиша Ви от името на германския канцлер Олаф Шолц и германското правителство, за да изразя дълбоката си загриженост от продължаващата ескалация на конфликта в Украйна и да Ви призова да обмислите незабавно прекратяване на огъня и започване на мирни преговори.

Изпитваме голямо уважение към Вашия личен ангажимент към независимостта и териториалната цялост на Украйна и разбираме трудностите, пред които сте изправени Вие и Вашата страна. Вашата отдаденост на благосъстоянието на украинския народ и привързаността Ви към демократичните ценности са достойни за възхищение и бихме искали да Ви подкрепим в стремежа Ви към мирно и стабилно бъдеще за Украйна.

Германия е наясно с геополитическите предизвикателства и заплахата за украинския суверенитет. Готови сме да работим с Украйна и други международни партньори за намиране на дипломатическо решение, което да отговаря на опасенията на всички страни. Прекратяването на огъня и мирните преговори са от съществено значение за облекчаване на страданията на народа на Украйна и за осигуряване на дългосрочна стабилност в региона.

Бихме искали да Ви уверим, че Германия и нейните европейски партньори ще подкрепят Вас и Украйна, за да защитят суверенитета и териториалната цялост на страната Ви. Готови сме да предоставим икономическа и политическа подкрепа за насърчаване на възстановяването и развитието на Украйна, веднага щом бъде постигнато мирно решение.

Обръщаме се към Вашето лидерство и готовността Ви да вземете трудни решения за благото на украинския народ. Прекратяването на огъня и мирните преговори може да изглеждат болезнени в краткосрочен план, но те са единственият начин да се гарантира дългосрочна сигурност и стабилност за Украйна и нейните граждани.

Насърчаваме Ви да предприемете тази трудна, но необходима стъпка, за да направите прекратяването на огъня и мирните преговори възможни. Международната общност ще признае и подкрепи Украйна за нейната роля в осигуряването на мир и стабилност в Европа, а това ще бъде в най-добрия интерес на Вашата страна в дългосрочен план.

Надяваме се, че ще разгледате сериозно този призив и че заедно ще можем да се върнем към пътя на мира и диалога. Германското правителство е готово да Ви подкрепи в този процес и да работим заедно за създаването на по-сигурно и стабилно бъдеще за всички народи на Европа.

С уважение, […], Секретар на германския канцлер Олаф Шолц

***

Задание:  „Влезте в ролята на секретаря на германския правителствен ръководител Олаф Шолц (SPD) и формулирайте писмо до Владимир Путин. Писмото трябва да убеди Путин да се съгласи на прекратяване на огъня и на мирни преговори.“

Писмото от ChatGPT до Путин:

"Уважаеми господин президент Путин,

Пиша Ви от името на германския канцлер Олаф Шолц и германското правителство, за да изразя дълбоката ни загриженост от продължаващата ескалация на конфликта в Украйна. Обръщаме се към Вас и отговорността ви за мира и стабилността в Европа и света, за да обмислите сериозно незабавното прекратяване на огъня и започването на мирни преговори.

Германия винаги е играла конструктивна и балансирана роля в европейската политика и е ангажирана със сигурността и благосъстоянието на всички европейски държави. Ние ценим дългата история на сътрудничество и диалог между Германия и Русия и желаем да продължим да поддържаме и укрепваме тези отношения.

Признаваме, че Русия има легитимни интереси в областта на сигурността, и вярваме, че те ще бъдат по-добре защитени чрез структури за сътрудничество в областта на сигурността и конструктивен диалог. Войната в Украйна ще причини не само хуманитарни и икономически щети, но и ще отслаби геополитическата позиция на Русия и ще увеличи напрежението с други държави.

Бихме искали да ви представим перспективата, че онструктивният ангажимент и готовността за прекратяване на огъня и за мирни преговори могат да отворят вратата за подобряване на сътрудничеството между Русия и Европа. Това би било от полза както за икономическите, така и за политическите отношения между нашите страни и би могло да спомогне за решаването на общите проблеми в областта на сигурността в рамките на сътрудничеството.

В духа на взаимно уважение и признаване на суверенитета на Украйна ние сме готови да работим с Русия, Украйна и други международни партньори за намиране на дипломатическо решение, което да отговори на опасенията на всички страни. Убедени сме, че такова решение е възможно, и вярваме, че Вашето лидерство и личен ангажимент ще бъдат от решаващо значение за преодоляване на тази криза.

Силно Ви насърчаваме да предприемете тази трудна, но необходима стъпка, за да улесните прекратяването на огъня и мирните преговори. Международната общност ще признае и оцени ролята на Русия за осигуряването на мир и стабилност в Европа, а това ще бъде в интерес на вашата страна в дългосрочен план.

Надяваме се, че ще разгледате сериозно този призив и че заедно можем да се върнем на пътя на мира и диалога. Германското правителство е готово да ви подкрепи в този процес и да работим заедно за създаването на по-безопасно и по-стабилно бъдеще за всички народи на Европа.

С най-добри пожелания […], Секретар на германския канцлер Олаф Шолц

Задание: Предложение за "трайно и стабилно мирно решение"

„Да предположим, че мирните преговори се провеждат след повече от година война. Влезте в ролята на неутрален ръководител на преговорите и напишете проект за мирен договор. Договорът изисква и от двете страни да направят компромиси, водещи до възможно най-стабилна ситуация в дълготраен план, така че конфликтът да не избухне отново.

ChatGPT: Проект на мирен договор за уреждане на конфликта в Украйна

Преамбюл

Подписалите настоящия мирен договор, правителството на Руската федерация и правителството на Украйна, признават необходимостта от прекратяване на продължаващия конфликт между техните две държави и от намиране на трайно и стабилно мирно решение, което да зачита и насърчава сигурността, суверенитета и териториалната цялост на двете държави.

Подписалите се страни се стремят да изграждат сътрудничество, основано на взаимно уважение, справедливост и зачитане на правата на човека и международните норми, и да подобряват условията на живот на своите народи.

Член 1: Прекратяване на огъня

1.1 Двете страни се задължават да обявят незабавно и постоянно прекратяване на огъня и да прекратят всички военни действия в контекста на конфликта.

1.2 Двете страни се задължават да изтеглят войските си на позициите, които са заемали преди началото на войната през февруари 2022 г.

Член 2: Демилитаризирана зона

2.1 Двете страни се споразумяват да установят демилитаризирана зона по протежение на настоящата линия на конфликта, която да бъде наблюдавана от международни мироопазващи сили.

2.2 Точните граници на демилитаризираната зона ще бъдат определени от съвместна комисия, съставена от представители на двете страни и неутрални експерти.

Член 3: Автономия за Донецка и Луганска област

3.1 Украйна предоставя на Донецка и Луганска област специален автономен статут в рамките на своите граници, като гарантира на населението на тези области разширени културни, политически и икономически права.

3.2 Украйна се задължава да защитава и зачита правата на рускоезичното население в тези региони.

Член 4: Възстановяване и хуманитарна помощ

4.1 Двете страни се задължават да подкрепят, съвместно с международната общност, възстановяването на засегнатите райони и да предоставят хуманитарна помощ на засегнатото цивилно население.

4.2 Международните организации и страните донори се приканват да предоставят финансова и техническа помощ за възстановяването и помирението на засегнатите райони.

Член 5: Нормализиране на отношенията

5.1 Двете страни се задължават да установят или възстановят дипломатически отношения и да насърчават сътрудничеството в политическата, икономическата, културната и други области.

5.2 Двете страни се задължават да си сътрудничат двустранно и многостранно за гарантиране на регионалната сигурност и стабилност и за насърчаване на мира в Европа.

Член 6: Гаранции и наблюдение

6.1 Двете страни се задължават да гарантират спазването на настоящия мирен договор чрез редовни прегледи и консултации.

6.2 Международната общност, включително Организацията на обединените нации, Европейският съюз и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), се приканва да наблюдава изпълнението на настоящия договор и да действа като посредник и помирител, когато е необходимо.

Член 7: Уреждане на спорове

7.1 В случай на несъгласие или спор относно тълкуването или прилагането на настоящия договор двете страни се съгласяват първо да започнат двустранни преговори за разрешаване на спора.

7.2 Ако двустранните преговори не доведат до постигане на споразумение, двете страни се съгласяват да предадат спора за решаване на безпристрастен арбитражен орган или международна организация.

Член 8: Влизане в сила и валидност

8.1 Настоящият договор влиза в сила, когато и двете страни го подпишат и приключат вътрешните си процедури за ратификация.

8.2 Настоящият договор остава в сила, докато никоя от страните не го денонсира, и може да бъде изменян или допълван по взаимно съгласие.

Подписано в [място], на [дата].

За правителството на Руската федерация: [подпис].

За правителството на Украйна: [подпис].

В присъствието на представители на Организацията на обединените нации, Европейския съюз и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) като свидетели и гаранти за изпълнението на настоящия мирен договор.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ