Деглобализацията е мираж, смята историк
Идеята, че е започнала голяма тенденция на деглобализация, е мираж, който не се базира на данни. Това заяви историкът Нийл Фъргюсън, цитиран от Си Ен Би Си.
Историкът, автор на поредицата „Възходът на парите“ старши сътрудник в института „Хувър“, атакува аргументите, че светът е изправен пред „поликриза“ – явление, при което кризите в различни глобални системи се комбинират и това води до по-тежки и непредвидими ефекти, включително „геополитическа рецесия“.
Това е „история, която се пише в момента“, каза той на панел на Световния икономически форум в Давос, Швейцария
„Така работи историята. Получавате неща, които не са толкова осезаеми - икономическото сближаване, технологичната промяна и тн., които очевидно щяха да променят начина, по който работи световната икономика“ коментира той.
„Имахте финансова криза през 2008-9 г., имахте популистка протекционистка реакция от 2016 до 2019 г., след това имахте „втора студена война“ от около 2018 г. между САЩ и Китай, пандемия и след това война в Източна Европа. Би било изненадващо, ако тази поредица от събития не беше довела до структурни промени в начина, по който работи световната икономика“, обяснява Фъргюсън
След финансовата криза глобалната търговия се сви в известна степен спрямо световното производство, глобалните капиталови потоци намаляха и доминацията на културната сила на САЩ се понижи, отбеляза той, което може да бъде прието като знак, глобализацията е достигнала своя връх около 2007 г.
По думите му обаче има други примери, които да ни накарат да бъдем скептични към тази идея.
Има продължаваща силна търговия в региони като Европейския съюз, без признаци за краен пик; търговията на Русия с Европа всъщност се увеличи в еврово изражение от началото на войната в Украйна поради по-високите цени; и „глобализацията на търговията с услуги просто продължава“, каза той.
„Много от това, което изглежда като пик в глобализацията, последван от плато или спад, е свързано с движението на цените. Огромни изкривявания се създават от суперцикъла на стоките, който достигна своя връх през 2010-11 г.. Това е нещото, което движи числата“, каза той.
Той също така отбеляза, че iPhone на Apple продължават да се проектират в Калифорния и да се сглобяват в Китай, въпреки че по-късно в сесията каза, че вярва, че „новата студена война“ между Китай и САЩ ще доведе до разделение между софтуер и хардуер, като Западът ще продължи да използват китайски приложения като TikTok, но чиповете и другите физически продукти ще се произвеждат от съюзници на САЩ.
„Всичко е мираж. Не се случва някаква голяма деглобализация“, заключи той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.