Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световният икономически форум: Има голяма вероятност за рецесия през 2023 г.
Две трети от главните икономисти от частния и публичния сектор, анкетирани от Световния икономически форум (WEF), очакват глобална рецесия през 2023 г., заяви организаторът на годишната среща на политическия и бизнес елит в Давос, която започна днес, предаде Ройтерс
Около 18% смятат световната рецесия за „изключително вероятна“ – повече от два пъти повече, отколкото в предишното проучване, проведено през септември 2022 г. Само една трета от респондентите в проучването я смятат за малко вероятна тази година.
„Настоящата висока инфлация, нисък растеж, висок дълг и среда с висока фрагментация намаляват стимулите за инвестициите, необходими за връщане към растеж и повишаване на жизнения стандарт на най-уязвимите в света“, каза управляващият директор на WEF Саадиа Захиди в изявление, придружаващо резултатите от проучването.
Проучването на организацията се основава на 22 отговора от група старши икономисти, избрани от международни агенции, включително Международния валутен фонд, инвестиционни банки, мултинационални компании и презастрахователни групи.
Данните идват, след като миналата седмица Световната банка намали своите прогнози за растеж за 2023 г. до нива, близки до рецесия за много страни, тъй като въздействието на повишаването на лихвените проценти на централната банка се засилва, войната на Русия в Украйна продължава и основните световни икономически двигатели се задъхват.
Дефинициите за това какво представлява рецесия се различават по света, но обикновено включват перспективата за свиващи се икономики, комбинирани с висока инфлация при сценарий на „стагфлация“, посочват от Ройтерс.
Що се отнася до инфлацията, проучването на WEF видя големи регионални вариации: съотношението на анкетираните, очакващи висока инфлация през 2023 г., варира от едва 5% за Китай до 57% за Европа, където въздействието от миналогодишното покачване на цените на енергията се разпространи в по-широката икономика.
Мнозинството от икономистите виждат по-нататъшно затягане на паричната политика в Европа и Съединените щати (съответно 59% и 55%), като централните банкери са поставени в ситуация, където и твърде малкото и прекалено голямото повишаване на лихвите могат да бъдат грешни ходове.
„Заплащането не поддържа същото темпо като инфлацията"
Въпреки че глобалното забавяне би рискувало да засегне инвестициите в области от образованието и здравеопазването до справянето с бедността и климата, някои смятат, че то води до намаляване на инфлацията и принуждава Федералния резерв на САЩ и други централни банки да се въздържат от по-нататъшни увеличения на лихвите.
„Искам перспективите да станат малко по-слаби, така че лихвите на Фед да започнат да се понижават и цялото това изсмукване на ликвидност от глобалните централни банки да се облекчи“, коментира пред Ройтерс за в кулоарите на форума в Давос Сумант Синха, председател и главен изпълнителен директор на индийската група за чиста енергия ReNew Power,.
„Това ще бъде от полза не само за Индия, но и в световен мащаб“, каза той, като добави, че текущият кръг от повишения на лихвите прави по-скъпо за компаниите за чиста енергия да финансират техните капиталоемки проекти.
Други казаха, че докато по-заможните хора вероятно ще избегнат най-лошите последици от рецесията на фона на високите нива на инфлация, тя ще удари силно групите с по-нисък среден доход.
„Ако разполагате само с времето и енергията си за генериране на доходи, в момента сте опустошени, защото заплащането ви просто не поддържат същото темпо като инфлацията“, каза Антъни Скарамучи, основател на базираната в САЩ инвестиционна компания SkyBridge Capital.
Други основни констатации от проучването на WEF включват:
- девет от 10 респонденти очакват както слабото търсене, така и високите разходи по кредитите, да натежат на фирмите
- тези предизвикателства се очаква да накарат мултинационалните предприятия да намалят разходите, като за целта ще бъда предприети различни мерки - от намаляване на оперативните разходи до съкращаване на работници
- въпреки това не се очаква прекъсванията на веригата за доставки да причинят значително забавяне на бизнес дейността през 2023 г
- -кризата с разходите за живот може също да наближава своя пик, като мнозинството (68%) очакват тя да стане по-лека до края на 2023 г.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.