Саудитска Арабия готова да бъде посредник между САЩ и Китай

Саудитска Арабия готова да бъде посредник между САЩ и Китай

Саудитска Арабия може да бъде посредник между САЩ и Китай във време на повишено геополитическо напрежение, каза саудитският министър на финансите Мохамед Ал- Джадаан по време на участието си на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, предаде Си Ен Би Си.

Коментарите дойдоха на фона на въпроси за това какво най-много тревожи министърът през 2023 г. Той призова за спокойствие и сътрудничество, отбелязвайки способността на страната му да поддържа открит диалог с всички основни политически сили на фона на войната на в Украйна, конкуренцията между Вашингтон и Пекин и нестабилния енергиен пазар.

„Наистина смятам, че трябва да се съсредоточим върху сътрудничество, избягването на повече геополитическо напрежение и призивите за спокойствие и политически решения на геополитическото напрежение, Изразихме много ясна позицията си по тези въпроси – независимо дали е в Общото събрание на ООН или други форуми“, каза Ал- Джадаан пред американската медия.

Запитан за способността на Саудитска Арабия да улесни диалога между враждебни сили като САЩ и Китай, министърът отговори: „Бих казал - абсолютно. Имаме много стратегически отношения със САЩ и имаме близки отношения с Китай и смятаме, че можем да преодолеем различията“.

Саудитското кралство и Съединените щати имат връзка, която датира от 30-те години на миналия век и която може да бъде обобщена като „петрол в замяна на сигурност“. САЩ разполагат с военни части в Саудитска Арабия, като продават модерни оръжия и осигуряват обучение и съвместни операции със саудитската армия.

Критичната позиция на администрацията на Байдън към кралството охлади почти вековните отношения напоследък, като в резултат Саудитска Арабия отказа да изпомпва повече петрол за световния пазар, за да балансира загубата на руски доставки, въпреки молбите на Белия дом . Загубата на руски петрол и газ за западните пазари идва от санкциите, наложени от САЩ и ЕС заради нахлуване на Москва в Украйна.

Междувременно Китай от години си проправя път, особено икономически, като най-големия търговски партньор на Саудитска Арабия и най-големия купувач на нейния петрол. Отношенията на Рияд с Пекин са по-функционални и икономически, отколкото стратегически, което означава, че няма вероятност скоро да изместят ролята на САЩ в кралството.

През последните години обаче Саудитска Арабия купува повече китайски оръжия, особено тези, които Вашингтон не беше склонен да продаде на своя съюзник в Персийския залив, като смъртоносни дронове. Трансферът на технологии и китайските инфраструктурни проекти също се разрастват в кралството, тъй като саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман се стреми да разнообрази съюзите на страната си и да я направи по-независима.

Китайският президент Си Дзинпин посети Саудитска Арабия през декември и двете страни подписаха споразумение за стратегическо партньорство, което китайското външно министерство по това време нарече „епохален крайъгълен камък в историята на китайско-арабските отношения“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ