Саудитска Арабия готова да бъде посредник между САЩ и Китай
Саудитска Арабия може да бъде посредник между САЩ и Китай във време на повишено геополитическо напрежение, каза саудитският министър на финансите Мохамед Ал- Джадаан по време на участието си на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, предаде Си Ен Би Си.
Коментарите дойдоха на фона на въпроси за това какво най-много тревожи министърът през 2023 г. Той призова за спокойствие и сътрудничество, отбелязвайки способността на страната му да поддържа открит диалог с всички основни политически сили на фона на войната на в Украйна, конкуренцията между Вашингтон и Пекин и нестабилния енергиен пазар.
„Наистина смятам, че трябва да се съсредоточим върху сътрудничество, избягването на повече геополитическо напрежение и призивите за спокойствие и политически решения на геополитическото напрежение, Изразихме много ясна позицията си по тези въпроси – независимо дали е в Общото събрание на ООН или други форуми“, каза Ал- Джадаан пред американската медия.
Запитан за способността на Саудитска Арабия да улесни диалога между враждебни сили като САЩ и Китай, министърът отговори: „Бих казал - абсолютно. Имаме много стратегически отношения със САЩ и имаме близки отношения с Китай и смятаме, че можем да преодолеем различията“.
Саудитското кралство и Съединените щати имат връзка, която датира от 30-те години на миналия век и която може да бъде обобщена като „петрол в замяна на сигурност“. САЩ разполагат с военни части в Саудитска Арабия, като продават модерни оръжия и осигуряват обучение и съвместни операции със саудитската армия.
Критичната позиция на администрацията на Байдън към кралството охлади почти вековните отношения напоследък, като в резултат Саудитска Арабия отказа да изпомпва повече петрол за световния пазар, за да балансира загубата на руски доставки, въпреки молбите на Белия дом . Загубата на руски петрол и газ за западните пазари идва от санкциите, наложени от САЩ и ЕС заради нахлуване на Москва в Украйна.
Междувременно Китай от години си проправя път, особено икономически, като най-големия търговски партньор на Саудитска Арабия и най-големия купувач на нейния петрол. Отношенията на Рияд с Пекин са по-функционални и икономически, отколкото стратегически, което означава, че няма вероятност скоро да изместят ролята на САЩ в кралството.
През последните години обаче Саудитска Арабия купува повече китайски оръжия, особено тези, които Вашингтон не беше склонен да продаде на своя съюзник в Персийския залив, като смъртоносни дронове. Трансферът на технологии и китайските инфраструктурни проекти също се разрастват в кралството, тъй като саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман се стреми да разнообрази съюзите на страната си и да я направи по-независима.
Китайският президент Си Дзинпин посети Саудитска Арабия през декември и двете страни подписаха споразумение за стратегическо партньорство, което китайското външно министерство по това време нарече „епохален крайъгълен камък в историята на китайско-арабските отношения“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.