Десетте най-богати американци са добавили още 365 млрд. долара към състоянието си 

Десетте най-богати американци са добавили още 365 млрд. долара към състоянието си 

Въпреки пазарните вълнения, 10-те най-богати американци са се обогатили с 365 милиарда долара през последната година, според нов анализ на Oxfam. 

Зашеметяващото увеличение на богатството се равнява на печалба от приблизително 1 милиард долара на ден за тези милиардери, пише CNN

За сравнение, типичният американски работник е печелил малко над 50 000 долара през 2023 г. Oxfam установи, че на 10 американски работници със средни доходи ще са необходими изумителните 726 000 години, за да спечелят толкова пари. 

Констатациите поставят удивителен знак върху неравенството в богатството на нацията и идват в момент, когато републиканците обсъждат законопроект , който според независими експерти ще направи богатите още по-богати и ще намали значително с близо 1 трилион долара ключови програми за социална сигурност. 

„Богатството на милиардерите се е увеличило астрономически, докато толкова много обикновени хора се борят да свържат двата края“, казва в доклада Ребека Ридел, старши ръководител на политическия отдел за икономическа и расова справедливост в Oxfam America. 

Само Илон Мъск е станал по-богат със 186 милиарда долара 

За да оцени печалбите на най-богатите, Oxfam измерва прогнозните промени в богатството на първите 10 в списъка на милиардерите в реално време на Forbes между края на април 2024 г. и края на април 2025 г. 

Илон Мъск, най-богатият човек в света и главен изпълнителен директор на Tesla, е отговорен за малко над половината от общото увеличение на богатството, като нетното му състояние се е увеличило със 186,1 милиарда долара през този период. Анализ от миналата есен установи, че Мъск, ключова фигура в завръщането на президента Доналд Тръмп в Белия дом, е на път да стане първият трилионер в света . 

Нетното състояние на шефа на Meta Марк Зукърбърг и наследника на Walmart Роб Уолтън се е увеличило с по 38,7 милиарда долара. Легендарният инвеститор Уорън Бъфет е натрупал богатство от 34,8 милиарда долара, докато наследникът на Walmart Джим Уолтън е спечелил 36,5 милиарда долара. Някои милиардери, като съоснователите на Google Лари Пейдж и Сергей Брин, са загубили богатство през този период. 

Оксфам твърди, че републиканският законопроект, законодателен приоритет на Тръмп, ще наложи допълнително тежест върху обикновените хора в полза на най-заможните. 

„Виждаме как се разработва данъчен кодекс, който ще доведе до появата на първия трилионер в света“, каза Ридел. 

Някои прогресисти призоваха за борба с неравенството чрез налагане на данък върху богатството на ултрамилионери и милиардери. Oxfam установи, че 3% данък върху богатството над 1 милиард долара би събрал 50 милиарда долара само от 10-те най-богати американци – достатъчно, за да осигури хранителна помощ за една година на 22,5 милиона души. 

Разбира се, облагането с данък върху богатството би било много трудно, отчасти защото може да е сложно да се оцени нетното състояние. А някои юристи поставят под въпрос дали данъкът върху богатството е дори конституционен. 

Повечето печалби ще отидат при горните 10% 

Законодателите обсъждат дали и как да удължат действието на Закона за данъчни облекчения и работни места от 2017 г., емблематичния данъчен закон на Тръмп. Законопроектът, който е внесен в Камарата на представителите, би направил постоянни по същество всички облекчения за данък върху доходите на физическите лица от закона от 2017 г. и временно би намалил данъците върху бакшишите и извънредния труд. 

Законодателството, известно като „Големият красив законопроект“, би увеличило средно ресурсите за американските домакинства, според нов анализ на Бюджетна служба на Конгреса (CBO). Тези печалби обаче няма да бъдат разпределени равномерно. 

Домакинските ресурси ще намалеят с 4% през 2033 г. за най-бедните 10% от работещите, установи CBO. За разлика от това, най-богатите 10% ще се увеличат с 2% през този период поради по-ниските данъци. 

Според анализ на Penn Wharton Budget Model, законодателството ще увеличи икономическото производство на страната, измерено чрез брутния вътрешен продукт (БВП), с 0,5% за 10 години и с 1,7% за 30 години. Тези икономически печалби ще бъдат подхранвани от по-високи спестявания и предлагане на работна ръка, стимулирани от по-слаба мрежа за социална сигурност, установи Penn Wharton. 

Според анализа, ползите от законопроекта ще отидат непропорционално при богатите. Най-богатите 10% ще получат около две трети (65%) от общата стойност на законодателството, докато домакинствата в най-бедните 20% ще загубят около 1035 долара през 2026 г. поради съкращения на Medicaid, хранителни купони и други промени, според Penn Wharton. 

Кент Сметърс, професор по бизнес икономика и публична политика в Уортън Скул към Университета на Пенсилвания, заяви пред CNN, че най-богатите 10% от домакинствата ще получат данъчни облекчения на стойност около 3,1 трилиона долара за 10 години. Сметърс, който ръководи бюджетния модел на Penn Wharton, отбеляза, че данъчната система на САЩ е „много прогресивна“, като същата група плаща около 70% от всички федерални данъци върху доходите и заплатите. 

Сенаторът от Демократическата партия Елизабет Уорън от Масачузетс заяви, че законопроектът на Републиканската партия е „предателство“ за богатите. 

„Доналд Тръмп и републиканците в Конгреса се опитват да прокарат огромни данъчни облекчения за най-богатите американци – милионери и милиардери, които стават все по-богати с всеки изминал ден. Милиардерите нямат нужда от още една почивка, а работещите хора - да“, каза Уорън в изявление пред CNN. 

Белият дом обаче твърди, че бюджетните приоритети на Тръмп биха помогнали на американците да просперират, удължавайки постиженията от първия му мандат. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Първите глътки свобода: Как Кока-Кола проби Желязната завеса през България?
Борисов поискал от Ердоган да прекрати договора с Боташ
На днешната дата, 21 май. Свети Свети Константин и Елена. Рождениците днес
Италинските власти арестуваха близо 100 мафиота от калабрийската Ндрангета
Тръмп обяви изграждането в САЩ на щит за противоракетна отбрана "Златен купол"
Турция ще извлича шистов петрол от находище с предполагаеми залежи от 6,1 млрд. барела
Японският министър на земеделието подаде оставка заради непремерен коментар за кризата с ориза
Министерството на здравеопазването на САЩ отряза Харвард с 60 млн. за антисемитизъм