Дипломатите в Лондон затънаха в дългове от "такса коли", US мисията начело с 15 млн. паунда
Американските дипломати в Лондон дължат близо 15 милиона паунда под формата на такси за използване на автомобили в централната зона на британската столица, пише вестник "Дейли мейл", позовавайки се на данни на транспортните власти.
България е на 31-во място в този списък с 923 000 паунда дълг, съобщи БНР.
"Дейли мейл" откроява американските дипломати като най-големите нарушители на така наречената "Зона за задръствания", за използването на която за всеки автомобил трябва да се плащат по 15 паунда дневно в работните дни през седмицата, без уикенда.
Общо дипломатите от цял свят дължат на лондонските транспортни власти внушителната сума от 145,5 милиона паунда, откакто схемата бе въведена преди малко повече от две десетилетия през 2003 година.
САЩ са следвани от Япония, Индия, Нигерия, Китай, Русия, Полша, Гана, Казахстан и Германия. България е сравнително високо в този списък с по-малък дълг от Румъния, но по-голям от Словакия, например. Най-дисциплинирани изглеждат дипломатите на Того, които дължат само 40 паунда. Финландците дължат 120 паунда, а македонците - 130.
Дипломатите твърдят, че трябва да бъдат освободени от това плащане, защото смятат таксата за данък, което би означавало, че не трябва да плащат съгласно Виенската конвенция. Лондонските транспортни власти обаче казват, че схемата е "такса за услуга, а не данък" и следователно дипломатите "не са освободени" от нея. "Ще продължим да преследваме всички неплатени такси за задръствания и свързани с тях известия за наказателни такси и настояваме въпросът да бъде разгледан в Международния съд", се казва в изявление на лондонските власти.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.