Двете Кореи са в надпревара за изстрелване на шпионски сателит до края на месеца

Двете Кореи са в надпревара за изстрелване на шпионски сателит до края на месеца

Двете Кореи са в надпревара за изстрелване на шпионски сателит до края на месеца

Южна и Северна Корея имат за цел да изстрелят първите си шпионски сателити в орбита до края на месеца, влизайки в надпревара за демонстриране на военни способности в космоса, предаде Ройтерс.

Северна Корея е уведомила Япония, че планира да изстреля сателит между сряда и 1 декември, след два неуспешни опита за изстрелване на шпионски спътници по-рано тази година.

Междувременно Южна Корея планира да изпрати първия си собствен военен разузнавателен сателит в космоса на 30 ноември с ракета Falcon 9 на SpaceX, изстреляна от военновъздушната база Ванденберг в Калифорния.

Сеул планира да използва SpaceX за изстрелване на още четири шпионски спътника до 2025 г. и изпробва собствени ракети с течно и твърдо гориво, за да изстреля повече граждански и военни спътници в бъдеще.

Един функциониращ разузнавателен сателит би могъл да даде на Северна Корея първата възможност за дистанционно наблюдение на американски, южнокорейски и японски войски, докато сателитите на Южна Корея ще намалят зависимостта ѝ от американските разузнавателни системи.

„И двете Кореи могат да се възползват в различна степен от придобиването на независими космически разузнавателни способности“, каза Анкит Панда от базираната в САЩ Карнегиевата фондация за международен ми. „Тук без съмнение има елемент на престиж и за двете страни, но практическите ползи са основен двигател“, добави Панда.

През септември руският президент Владимир Путин разведе севернокорейския лидер Ким Чен-ун из космодрума „Восточний“ в руската Амурска област и обеща да помогне на Пхенян в  изстрелването на сателити.

Във вторник изследовател от Националната администрация за аерокосмическо развитие на Северна Корея каза, че милитаризирането на космоса от Съединените щати и техните съюзници изисква Пхенян да засили шпионската си сателитна програма.

Обявявайки плановете за собствено съзвездие от шпионски спътници на Южна Корея през 2020 г., тогавашният заместник-съветник по националната сигурност Ким Хюн-чонг каза, че военните на Юга се нуждаят от „немигащи очи“, за да наблюдават Корейския полуостров 24 часа на ден.

Двете Кореи биха могли да използват такива сателити за подобрени способности за ранно предупреждение, военно насочване и оценка на щетите в случай на война, комуникации и други приложения, каза Чун Ин-бум, пенсиониран генерал от южнокорейската армия.

Южнокорейски служители, които изследваха отломки от скорошните изстрелвания на сателити на Северна Корея, поставиха под съмнение способности на Пхенян в тази сфера, като Сеул и Вашингтон нарекоха изстрелванията завоалирани тестове на технология за балистични ракети, забранени от резолюции на Съвета за сигурност на ООН.

„Дори ако Северна Корея успее при следващото изстрелване, те ще бъдат далеч от всякакви разузнавателни способности, които биха имали военна стойност“, каза Чун.

Панда твърди, че дори първият сателит на Северна Корея да е с лоша обща разделителна способност, той все още може да има известна военна полза за стратегическо предупреждение и ситуационна осведоменост.

Възможностите на Южна Корея са по-напреднали, но тя все още работа, за да види резултати, каза Чун.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ